Allianz, Rusya operasyonlarının çoğunluk hissesinin alıcısını açıkladı Görseli

Allianz, Rusya operasyonlarının çoğunluk hissesinin alıcısını açıkladı

Allianz, AB'nin Rus tankerlerinin sigortalanmasını yasakladığı hafta, Rusya operasyonlarındaki çoğunluk hissesini Interholding'e devrediyor. Sigorta devi Allianz, geçen ay satma niyetini açıkladıktan sonra Rusya operasyonlarında çoğunluk hissesini kimin satın alacağını açıkladı.

Rus P&C sigorta şirketi Zetta Insurance'ın sahibi Interholding , Allianz'ın Rusya işinde %50,1 hisseyi devralacak – ancak Allianz, birleşik şirketin %49,9'unu elinde tutmaya devam edecek. Almanya merkezli grup, büyük ölçüde özkaynaklardan gelen olumsuz döviz etkisinin yeniden sınıflandırılmasına kadar, Rusya pazarından çekilmesinden 400 milyon Euro'luk bir etkiyi absorbe etmek zorunda kalacağını umuyor.

Satış, Allianz'ın Şubat ayında komşu Ukrayna'yı işgal eden Rusya içindeki operasyonlarını azaltma kararının ardından geldi. Zurich ve Swiss Re gibi diğer sigortacılar, Batılı bankalar ve diğer finansal hizmet sağlayıcılarla birlikte, Rusya'dan çekilme veya yeni Rus müşteri kabul etmeyi bırakma niyetlerini zaten belirtmiş durumda. Allianz daha önce Interholding'e yapılan son satış haberlerinden önce, "Faaliyetteki kuruluşlarımız artık Rusya'da yeni sigorta işi üstlenmiyor ve riskleri düzenli bir şekilde kararlı bir şekilde azaltıyor." dedi. Allianz'ın kâr ve zarar hesapları üzerindeki 400 milyon avroluk etkinin yanı sıra, şirkete Rusya'daki faaliyetlerini azaltmanın maliyeti nispeten düşük olacak. Rusya ve Ukrayna, geçen yıl 13.4 milyar Euro olan Allianz'ın grup faaliyet karının yaklaşık %0,2'sini oluşturuyor. Sigortacı, %49,9'luk hisseyi uzun vadede elinde tutup tutmayacağını belirtmedi.

 

Allianz Ukrayna'yı Desteklemek İçin Üzerine Düşeni Yapıyor

Ortak mülkiyetli Zetta'nın Rusya'da 120'den fazla satış noktası ve 1 milyondan fazla müşterisi bulunmaktadır. Ülkedeki 350 otomobil bayisi ve 30 ticari bankayla ortaklıklar yürütüyor, bu da Allianz'ın Rusya işini devralmak için iyi bir konumda olduğu anlamına geliyor. Allianz, ana önceliğinin “müşteriler ve çalışanlar için sürekliliği sağlamak” olduğunu söylüyor. Münih merkezli sigorta şirketi, Ukrayna'daki savaşın kurbanlarını desteklemek için tasarlanmış bir dizi önlemi şimdiden açıkladı. Rusya'nın işgalinin hemen ardından Allianz, "hem Ukrayna hem de Rusya'daki çalışanlarımızla onların iyiliğini sağlamak için meşgul olduklarını" belirten bir açıklama yaptı. İnsani yardım çabalarını desteklemek ve çalışan bağışlarını 2,5 milyon Avro'ya kadar eşleştirmek için 10 milyon Avro bağışlayacağını hemen duyurdu.

Mart ayında Allianz, 10 milyon Euro'luk fondan 500.000 Euro'nun Ukrayna'dan kaçan mültecilere destek olarak memleketi Münih'i desteklemeye gideceğini açıkladı. Sigorta şirketi ayrıca Ukraynalı mültecilere çeşitli ücretsiz sigorta seçenekleri sunuyor ve kapsamının çoğunu Ukraynalı bir mülteciyi kabul eden mevcut müşterilere genişletiyor. Allianz başkanı Oliver Bäte, “Allianz'ın insani müdahalesi şu anda acil durum desteğinin yanı sıra mültecilerin, özellikle de çocukların acil ve yakın vadeli ihtiyaçlarına odaklanıyor” dedi.

AB, bu hafta sigorta şirketlerinin Rus petrolü taşıyan gemileri sigorta ettirmesini yasakladı.

Nakliye sigortasının yasaklanması Rus petrolünü kesebilir. Avrupa Birliği'nin bu hafta Rusya'dan gelen petrol ve gaz arzı üzerinde daha fazla baskı yapmayı kabul ettiği göz önüne alındığında, Allianz'ın son açıklaması özellikle zamanında. Rusya'nın ihracatına olan bağımlılığını azaltma taahhüdünde bulunan AB, Rusya ile üçüncü taraf ülkeler arasında, özellikle deniz yolları üzerinden petrol taşımacılığının sigortalanmasını veya finanse edilmesini yasakladığını duyurdu. Altı ay sonra yürürlüğe girecek.

Koordineli bir çabayla Birleşik Krallık'ın da eşleştirdiği hareket, Rus petrolü ve petrolü üzerinde daha fazla baskı oluşturacak. Avrupalı ​​operatörler önemli sigorta ve finansman hizmetleri sağlayıcıları olduklarından, Moskova'nın Ukrayna'yı işgali sırasında dostane davranan devletlerden faydalanmasını zorlaştıracaktır. AB tarafından bu hafta açıklanan diğer önlemler arasında üç Rus bankasının daha SWIFT ödeme ağından men edilmesi yer alıyor. Ayrıca, Rus hükümetine veya ilgili kuruluşlara muhasebe, denetim veya halkla ilişkiler gibi ticari hizmetler sağlanması da yasaklanacaktır. Tedbirler, Brüksel tarafından Rusya'nın dünyanın geri kalanından izolasyonunu derinleştirmek ve savaşa çözüm bulmayı hızlandırmak için tasarlanan yeni yaptırımların bir parçası.