Araç Sigortası Yeni Araç Modelleri İçin Neden Daha Pahalı? Görseli

Araç Sigortası Yeni Araç Modelleri İçin Neden Daha Pahalı?

Özellikle TOGG ile hareketlenen ve ilgi odağı olan otomotiv sektöründe araç sigortası ve insurtech çözümleri oldukça önemli bir yer kaplıyor. Yeni bir araba sigortalarken, araç sahiplerinin maliyetlerin gerçekten yüksek olduğunu görmesi onlar için hoş olmayan bir sürpriz halini alıyor. Bu yüzden sürücüler bir araba satın almadan önce sigorta teklifi almayı düşünmeliler. Peki yeni araçlarda sigorta fiyatları neden böyle pahalı? Sigorta şirketleri tarafından kullanılan başlıca argümanlar şunlardır:


  1. Yeni modellerin onarılması veya değiştirilmesi daha pahalı. Yüksek teknolojili güvenlik ve izleme cihazları genellikle yeni modellere kurulur. Tüm bu güvenlik cihazlarının hasar görmesi durumunda onarılması maliyeti artırıyor. Havalandırmalı ve masaj koltukları, baş üstü ekranlar, ısıtmalı direksiyon simidi gibi yeni ileri teknolojiler de poliçenin fiyatını arttırıyor. Son olarak, gövde parçalarının üretildiği yeni alaşımlar daha pahalıdır. Alüminyum alaşımları, karbon fiber takviyeli polimer ve hatta yeni çelik türleri üretmek ve onarmak poliçe fiyatını etkileyen faktörler arasında.
  2. Araba hırsızları genelde yeni modeller tercih ediliyor. Eğer bu yeni modelde çalıntı araçlar için çok fazla talep varsa, sigorta şirketleri yeni bir araba modunun sigorta oranlarını artıracaktır. Hırsızlar daha değerli oldukları için eskileri yerine yeni araba modellerini çalmayı seçiyoar. Tüm arabayı satamazlarsa, parçalar karaborsada ayrı olarak satılıyor. Dolayısı ile hırsızlık riskinin fazla olması sigorta fiyatlarını artırıyor.
  3. Bazı modellerde test simülasyonlarında mükemmel sonuçlar elde edilemez. Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS), bazı araçların üretilme şekli nedeniyle diğerlerinden daha riskli olduğunu göstermektedir. Verileri, birçok yeni aracın düşük etkili çarpışmalara karşı daha az kapasiteye sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, onarım için daha pahalıya mal olabilirler.
  4. Yeni araç sahiplerine, tamamen kapsadığınızdan emin olmak için çarpışma ve kapsamlı sigorta eklemeleri önerilir. Genel olarak, ekstra teminat daha pahalı primler anlamına gelir.


Bu ve benzeri faktörler sebebi ile yeni model araçların sigorta ücretleri eski modellere göre daha pahalı oluyor.