Arkadaşlarınızı sigorta planınıza katarak nasıl indirim kazanırsınız? Görseli

Arkadaşlarınızı sigorta planınıza katarak nasıl indirim kazanırsınız?

Bazı ülkelerde sağlık sigortası şirketleri tarafından önerilen Arkadaş Güvencesi özelliği, artık en sağlıklı gruba verilen bir indirimin yanı sıra, hem arkadaşların hem de ailelerin bir sağlık sigortası satın almasına izin verecek. Düzenleyici firma Sandbox kapsamında 'arkadaş güvencesi’ fikrini öneren Religare Sağlık Sigortası, Max Bupa Sağlık Sigortası ve Kotak Mahindra Genel Sigortası bu ayın başlarında Insurance Regulatory and Development Authority (IRDA)’nın onayını almıştı. Sigorta düzenleyicisi, bu özelliği altı aylık bir süre için pilot olarak yayınlamak üzere 1 Şubat'ı son tarih olarak belirledi.


Mevcut Grup Bakımı ürününe bu yeni ilaveyi yapacak olan Religare Sağlık, bu poliçe kapsamında, müşteriler artık sadece ailelerini değil, arkadaşlarını da tek bir poliçe numarası altında toplayabilecek. 


“Amaç, sağlıklı bir yaşam süren insanları bilmek ve ödüllendirmek. Bu yüzden neden sadece aile ile sınırlı olması gerektiğini düşündük ve neden olamasın dedik. Yıl içinde hasta bakımı için herhangi bir talepte bulunulmadığı takdirde yenileme anında prim için %15 indirim uygulanacak.”


Bu yeni poliçe, herhangi bir sağlık sigortası poliçesindeki benzer faydalara sahip olacak ve grubun büyüklüğü beş ila 30 arasında değişecek. Bu durumda, gruba doktor konsültasyonu sayısı, sağlık kontrolleri sayısı gibi çeşitli davranışlara dayalı puanlar verilecek. 


Max Bupa Sağlık Sigortası, arkadaş güvencesi özelliğini mevcut grup poliçesi olan Sağlık Refakatçisine sunmaya karar verdi. Max Bupa sözcüsü bu konu hakkında, “Grubun kümülatif puanına bağlı olarak, indirim yapmaya karar vereceğiz. Tüm grubun iyi bir puanı varsa, %5 - %10 arasında bir ortalama indirim sunmayı düşünüyoruz. ”dedi. Ayrıca Max Bupa sözcüsü “Grubu en az yedi üyeyle tanımladık, ancak üst sınırda herhangi bir kısıtlama yok.” diye de ekledi.