CaixaBank ve Plug and Play start-up’lar için işbirliği programı oluşturuyor Görseli

CaixaBank ve Plug and Play start-up’lar için işbirliği programı oluşturuyor

İspanya'nın önde gelen perakende bankası CaixaBank ve global start-up platformu Plug and Play, İspanya fintech sektöründe inovasyonu teşvik etmek için güçlerini birleştiriyor. CaixaBank'ın İşletme Genel Müdürü Juan Antonio Alcaraz ve Plug and Play’ın kurucusu ve CEO'su Saeed Amidi, start-up’ları destekleyecekleri bir start-up ​​programı ile bankacılık ve sigorta sektörü için yeni hizmetleri toplu olarak tanıtmak üzere bir anlaşma imzaladılar. 


Juan Antonio Alcaraz bu konu hakkında “Projenin amacı, finans sektörü için kullanıcı deneyimini geliştirmek veya yeni iş modelleri kullanmak gibi kilit alanlarda inovasyonu güçlendirmektir. Inovasyona olan bağlılığı sayesinde CaixaBank, üçüncü taraflarla birlikte bir üretim modeli aracılığıyla teknolojide uluslararası bir hız belirleyici olarak geliştirmeyi başardı. Bu anlaşma, hem erken aşamadaki işletmelerin katkıda bulunduğu yeni fikirler hem de uluslararası Plug and Play ağıyla modeli güçlendirmeyi amaçlamaktadır.” şeklinde konuştu.


Start-up’lar için yeni bir program: Barcelona Katılım Programı


Anlaşma öncelikli olarak, Barselona'da Plug and Play’i içeren ilk inovasyon programı olan Barcelona Katılım Programı'nın oluşturulmasıyla ortaya çıkıyor. Programla bağlantılı uzmanlar komitesi, fintech ve insurtech projeleriyle erken aşamalarda yenilikçi işleri belirleyecek ve seçecektir. Bu şirketler uzmanlar tarafından desteklenecek ve gerçek iş zorluklarını çözmek için CaixaBank Payments and Consumer, imaginBank ve Plug and Play ekipleriyle birlikte çalışacak. 


Plug and Play, yeni kurulan şirketler ve büyük şirketler arasındaki işbirliğini güçlendirme konusunda büyük bir deneyime sahip. 2009 yılında kuruluşundan bu yana, 400 şirket ve 25.000'den fazla girişim ile fintech, mobilite veya perakende gibi 17 farklı sektörün geleceğini tasarlamak için işbirliği yaptılar.


Bu arada, Plug and Play ile yapılan bu ittifak, platformun CaixaBank'ın çeşitli açık inovasyon serileriyle ortaklaşa çalışacağı anlamına geliyor. İşletme, yeni hizmetler ve kullanıcı deneyimi geliştirme stratejisinde, CaixaBank, Global Payments, Samsung'dan oluşan çok sektörlü bir iş birliği olan Ödeme İnovasyon Merkezi gibi girişimler aracılığıyla, eğilimleri ve fırsatları tespit etmek için üçüncü taraflarla işbirliğine dayalı çalışmayı teşvik ediyor. 2019 yılında başlatılan bu program, parakendeciler için teknoloji alanında yeni iş girişimlerini belirleme ve büyümelerinde destekleme konusunda uzmanlaşmıştır, böylece girişimcilere projeleriyle yüksek hacimli müşterilere erişme fırsatı sunabilirler.


Start-up’lar ve girişimciler için destek


CaixaBank, girişimcilik sektörü hakkında derin bir anlayışa sahip. Şirketin bu alandaki deneyimi, start-up’lar ve yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketler için özel bir bölüm olan DayOne'a yansımaktadır. DayOne, yenilikçi şirketlere finansal hizmetler ve işlerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları her şey hakkında tavsiyelerde bulunmanın yanı sıra yoğun bir eğitim ve ağ oluşturma faaliyetleri programı sunmaktadır.


2006 yılında kurulan Plug and Play ise, birincil uluslararası inovasyon platformunu oluşturdu. Bunu yapmak için, dünyayı değiştiren start-up yatırımcıları ve büyük şirketleri bir araya getirdi. Plug and Play, Silikon Vadisi'nde bulunmakta ve ABD, Çin, Fransa, Almanya, Hollanda, Singapur, Brezilya ve Endonezya dahil olmak üzere 28 yerde temsilciliği var.


Kurumsal inovasyonu teşvik etme ve yeni şirketlere yatırım yapma konusunda uzmanlığı bulunan bu iki büyük oluşumun insurtech start-up’larının da yer alacağı bir program başlatması sigrota sektörü açısından sevindirici bir haber.