Carbon Insurtech Kita, Tohum Öncesi Finansmanda 350 Bin Sterlin Artırdı Görseli

Carbon Insurtech Kita, Tohum Öncesi Finansmanda 350 Bin Sterlin Artırdı

Karbon giderme çözümleri gerektiren iklim kriziyle birlikte Kita, karbon sigortası ürünlerini piyasaya sürmeye yardımcı olmak için yeni fonlar topladı. Sigorta şirketi Kita , Carbon13, Climate VC ve Echelon Capital ile birlikte Insurtech Gateway liderliğindeki bir dizi tohum öncesi fonlamada 350 bin sterlin topladı. Şirket, dünyanın ilk karbon sigortacısı olduğunu iddia ediyor ve bu tohum öncesi turunu Kita'nın temel karbon sigortası ürünlerini piyasaya sürmek için ürün oluşturma ve işe alma sürecini hızlandırmak için kullanacak.

 

Kita'nın sigorta ürünleri, karbon teslimat riskini karşılayarak piyasadaki hem alıcılar hem de satıcılar için önemli bir koruma açığını ortadan kaldırır. Şirkete göre, alıcıların karbon dağıtımına olan güveninin artması, karbon giderme projelerinin büyümesine yardımcı olmak için daha fazla sermaye akışına yol açıyor. Kita, bu riskleri azaltmak için sigortayı devreye sokarak, karbon giderme projelerinin daha yüksek bir fiyata sahip olacağını ve içe dönük yatırımları çekeceğini öne sürüyor. Kita'nın odak noktası, karbon giderme çözümlerinin ölçeklenmesini sağlamak için “karbon teslim riskini” sigortalayan karbon gidermedir.

 

“Dünya bir iklim krizinde ve karbonun uzaklaştırılması çözümün önemli bir parçası. Bununla birlikte, karbon giderme yenidir, benzersiz risklerle karşı karşıyadır ve bu riskleri ele alacak sigorta eksikliği, dünyanın ihtiyaç duyduğu oranda gelişmeyi engelliyor. Kita, sigortanın çok önemli bir kolaylaştırıcı olduğuna inanıyor - sigorta, riski ortadan kaldırarak ve piyasada güveni artırarak, kaliteli karbon giderme projelerinin ölçeğine yardımcı olmak için sermayeyi yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Kita Kurucu Ortağı ve CEO'su Natalia Dorfman , bu özel karbon sigortası ürünlerini pazara sunma konusunda tutkuluyuz ve bunu hızlı bir şekilde yapmak için Insurtech Gateway ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz" dedi. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, herkes için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için 21. yüzyılın geri kalanında her yıl milyarlarca ton CO₂'yi ortadan kaldırmamız gerektiğini belirtiyor.

 

Kita, çoğu karbon giderme çözümünün, net sıfır hedeflerin gerçekleştirilmesini desteklemek için 2030 yılına kadar 15 kattan fazla büyümesi gereken gönüllü karbon pazarında karbon birimleri satarak gelir elde ettiğini belirtiyor. Gönüllü karbon piyasalarındaki zorluklar arasında şeffaflık eksikliği ve önemli işlem riskine yol açan tutarlı risk yönetimi yer alır - önceden satılmış karbon birimlerinin gereğinden az teslim edilme riski vardır. Bu belirsizlik, yüksek kaliteli karbon giderme projelerine sermayenin verimsiz akışına yol açar. Aynı zamanda Insurtech Gateway Kurucu Ortağı olan Stephen Brittain; "Kita, karbon giderme pazarlarının büyümesini hızlandırmada sigortanın oynayacağı çok ilginç bir rol buldu ve Kita ekibinin bu iş için en iyi insanlar olduğuna inanıyoruz. Ürünlerini piyasaya sürmelerine yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz” diye ekledi.