CES 2020’de P&C Sigortası Rüzgarı Görseli

CES 2020’de P&C Sigortası Rüzgarı

CES2020'deki birçok teknoloji ürünün P&C sigortası üzerinde önemli etkileri vardır. Las Vegas'ta her yıl düzenlene CES, en yeni TV'lerin, akıllı telefonların ve akla gelebilecek her türden akıllı cihazın tanıtıldığı ve sergilentiği etkinliktir.

Bu yıl da basın, spor, ulaşım, güzellik, uyku, bebek bakımı, öğrenme, fitness ve çok daha fazlası dahil olmak üzere insan çabasının her alanı ile ilgili en son teknolojiyi bizlere gösteriyor.

8K TV'ler veya dijital cihazlar gibi şeyler hepimizi ilgilendirirken, P&C sigortası için önemli etkileri olan birçok teknoloji ürününde ilgilendiği temellerı açıklayalım;


Güvenlik ve Gizlilik: Bu etkinliğin en büyük kapsayıcı teması olabilir. Avrupa'da GDPR ve Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA) gibi düzenlemelerin ortaya çıkması, bu konularla ilgili toplumdaki yoğun tartışmalarla birlikte, birçok şirketin yeni veya geliştirilmiş ürünlerle katılmasını sağlamıştır. Akıllı evler veya bağlantılı araçlar, kişisel cihazlar ve kişisel dijital veriler için güvenlik ve IoT altyapısı gibi alanlara odaklanan yüzlerce yeni çözüm vardı. Hem bireyler hem de işletmeler siber riskle ve veri sahipliği/paylaşımıyla uğraşırken bu alanın odak noktası olmaya devam etmesini hep beraber göreceğiz.


Genişleyen Hareketlilik Ekosistemi: Otomotiv ekosistemi dijital çağdan önce zaten karmaşıktı, ancak şimdi yeni yetenekler ve hizmetler sunan birçok şirket türü var. Araçlar “tekerlekli bilgisayar” olmaya devam ettikçe, yolcuların araçlarından, ofislerinden ya da oturma odalarındaki koltuklarından yapabilecekleri her türlü dijital etkileşimi yapabilmeleri beklenmektedir.


Yapay Zeka Her Yerde: Bu teknolojiler CES2019'da öne çıktı, ancak teknoloji ilerlemeye ve daha fazla üründe görülmeye devam ediyor. Ses, çevremizdeki akıllı, dijital dünyayla etkileşime girmenin baskın bir yolu olmaya hazır. Yapay zeka sadece yaygın olmakla kalmaz, çoğu durumda görünmez hale gelir. Tüketici Teknolojileri Derneği bunu Yapay Zeka Tüketici olarak tanımlamakta. 


Ticari Araçlar için Akıllı Teknolojiler: Otonom araçlar önümüzdeki birkaç yıl içinde ticari araçlarda en pratik ve gerçek dünya uygulamalarına sahip olacak. Otonom toplu taşıma araçları için seçenekler genişlemeye devam ediyor ve kontrollü ortamlarda kullanım durumları fazlalaşıyor . Kişisel otomobiller zaten otomatik sürücü destek sistem özellikleri eklemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Fakat, açık yollardaki özerk kişisel araçların karşılaştığı birçok zorluk, potansiyelin muazzam olmasına rağmen, öngörülen gerçeğin hala biraz uzakta olduğu anlamına geliyor.