Çin, blockchain sigorta standartları oluşturup konsorsiyum kurmayı hedefliyor Görseli

Çin, blockchain sigorta standartları oluşturup konsorsiyum kurmayı hedefliyor

Şangay Sigorta Borsası (SHI), 27 Aralık'ta “Endüstriyel Blockchain Uygulama Teknolojisi Standartları” ile ilgili çalışma başlatmak için bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Girişim, Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu (CBIRC) rehberliğinde gerçekleşiyor ve 91 paydaşı var.


Standartlar


Standartlar, Çin Halk Sigorta Şirketi (PICC), China Life, China Taiping, China Re, China Pacific (CPIC) ve Taikang Insurance dahil olmak üzere 109 kuruluştan destek almaktadır.


Sigorta standartları kuruluşu ACORD himayesinde benzer bir girişim, 2018 yılında Batı'da başlatıldı. ACORD’un Blockchain Standartları Proje Grubu, iki büyük sigorta konsorsiyumu olan RiskStream ve B3i tarafından yönetiliyor ve bu da çok sayıda sigortacıyı temsil ediyor.


Çin'de farklı sektörlere ait blockchain konsorsiyumları varken, büyük kurumsal blockchain girişimlerinin çoğu, özellikle bankacılık sektöründekiler hep tekil şirketlerden geldi. Buna bir örnek verecek olursak, devlet tarafından yönetilen bir konsorsiyumun bulunduğu ticaret finansmanıdır. Yine de, en büyük bankaların birçoğunun kurumsal müşterilerine ve müşterilerin tedarik zincirlerine yönelik kendi girişimleri de var elbette. Dünyanın en büyük altı bankasından dördünün Çinli olduğu göz önüne alındığında, bu kısmen bankaların büyüklüğü ve gücünün bir sonucudur.


Amaç ne?


SHI’nın sigorta standartları için blockchain ile belirttiği hedefler, Çin'deki belki de büyük sigorta şirketi olan Ping An'ın teknolojik gücünü yansıtıyor. FakatPing An'ın standart geliştirme girişimine katılıp katılmadığı belli değil.


Bu girişimle ilk olarak, sektörün faaliyetlerini daha verimli hale getirmek amaçlanıyor. Bu aynı zamanda sigorta şirketleri arasında işbirliğinin ve fikir birliğinin geliştirilmesini de kapsıyor elbette. İkinci olarak ise amaç, uygulama tekrarını ve standart olmayan çalışmaları azaltmaktır. Dolayısıyla, sektörel bazda ana uygulamaları tanımlamak ve sektördeki yenilik ve gelişimi teşvik etmek amaçlanıyor diyebiliriz.


Son olarak, blockchain uygulama teknolojisi standartlarında atılımları teşvik etmek için endüstri çabalarını birleştirmek ve endüstri bazlı çözümler üretmeyi teşvik edip blockchain teknolojisinin sektörde kullanımını arttırmak amaçlanıyor. 


Uygulamalar


Sigorta şirketlerinin birbirleriyle bilgi paylaşabilmeleri için temel bir sigorta blockchain’i - Sigorta Değişim Zinciri - geliştirildi. Bu yapı için Çin'e özgü kriptografi teknolojisi kullanıldı. 

Fakat oluşturulan bu yapı, bir private (özel) blockchain ağ altyapısıdır.


Bu amaçla Aralık ayı etkinliğinde, araştırma enstitüsü CAICT ve on yerli ve uluslararası sigortacı ile birlikte üretilen bir whitepaper yayımladı. Reasürans, sağlık hizmetleri, risk kontrolü, varlık yönetimi ve sınır ötesi ticaret sigortası dahil onbir sigorta uygulaması bu alt yapıda tanımlı. Blockchain teknolojisinin en etkin kullanılabileceği iş alanlarından birisinin sigorta sektörü olduğunu düşünürsek Çin’in bu hamlesinin insurtech endüstrisi için güzel bir örnek teşkil edebileceğini varsayabiliriz.