Drone’lar sigortacılar için risk taşıyor Görseli

Drone’lar sigortacılar için risk taşıyor

Bir eğlence uçağı pilotu, uçağının Las Vegas'taki McCarran Uluslararası Havaalanı yakınında yasadışı olarak uçarken kontrolünü kaybedince 20.000$ para cezasına çarptırıldı. Haziran 2018'de pilot Rueben Burciaga, DJI Phantom 3 drone'nun, ülkenin en işlek havaalanlarını çevreleyen bir hareketsiz bölge olan B Sınıfı hava sahasında kontrolünü kaybetti. Drone daha sonra aktif bir pistin yanına inmeden önce uluslararası havaalanına iki milden fazla sürüklendi.


Federal Havacılık İdaresi (FAA), Kasım 2019'da drone'unu “dikkatsizce” uçurmak sebebi ile Burciaga'yı 20.000$ para cezası ile cezalandırdı. FAA, olayın çok daha kötü olabileceğini de sözlerine ekledi. FAA sözcüsü Ian Gregor şunları söyledi: “Böyle bir olay, uçağa çarpan bir uçağa ya da havaalanı operasyonlarının aksamasına veya çarpması halinde şeritte yürüyen insanların yaralanmasına neden olabilirdi. Olduğu yerde inmesi ve herhangi bir hasar veya yaralanmaya neden olmadığı için çok şanslıydı.”


Olmaması gereken yerlerde insansız hava araçları uçuran insanlar, havacılık sigortacılarının patlayan insansız hava aracı pazarında karşılaştığı zorlu risklerden sadece bir tanesi. Sigortacıları cezbettiği kadar endişelendiren bir durum bu. Burciaga davası dikkatsizlik ve umursamazlık olsa da, sigortacılar kötü aktörlerin drone'ları cezai niyetle veya terörizmle çalıştırma potansiyelinin farkında.


AGCS'de havacılık programları ve ürün geliştirme başkanı James Van Meter, “Çok yakından izlememiz bir risktir.” dedi. “Kuzey Amerika dışında, suçluların patlayıcı teslim etmek için insansız hava araçları kullandıklarını gördük. Bir dronun üzerine kimyasal bir silah bağlanmasıyla ilgili bir olay vardı. Düşük nitelikli tüketici dronlarının terörist faaliyetler için kullanıldığını görüyoruz, çünkü bunlar çok yetenekli teknoloji parçaları. Uzaktan çalıştırılabilirler ve sofistike olurlar. ”


Drone'ların kötü amaçlı amaçlarla kullanılma potansiyeli, anti-drone endüstrisinin yükselmesine neden oldu. Bu, dronların tespiti ve dronların olmaması gereken yerlerde çalışıyorlarsa güvenli bir şekilde düşürmek için çözümler geliştirmeye odaklanan şirketlerden oluşur.


Drone operasyonu alanında sigortacıların farkında olmadığı risklerden biri ise siber kimlik sahtekarlığıdır. Bunlar suçluların Wi-Fi sinyaline veya bir drone çalıştırmak için kullanılan radyo sinyaline girdiği ve uçuş planına müdahale ettikleri zamanlardır. Başarılı kimlik sahtekarlığı başka bir drone/havaalanı durumuna neden olabilir, ancak daha da ciddi ve hatta ölümcül sonuçlarla sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda sigortacıların kapsamlı bir poliçe hazırlamaları ve bütün varyasyonları hesaplayıp hata payını minimuma indirmeleri gerekiyor.