Dronlar sigorta risk yönetimine nasıl katkıda bulunabilir? Görseli

Dronlar sigorta risk yönetimine nasıl katkıda bulunabilir?

Teknolojik dönüşümler endüstrileri etkiliyor. Yeni teknolojilerin ortaya çıkması, yeni endüstri kullanım örneklerine de yol açmakta. Örneğin, insansız hava araçlarının veya dronların çoğalması, sağlık ve sigorta gibi endüstrilerin etki alanlarını ve yapabileceklerini önemli ölçüde artırıyor. Çeşitli sigorta şirketleri operasyonel maliyetleri azaltmak için risk yönetimi amacıyla bu araçları kullanmaya başladı.


Sigorta firmaları insansız hava araçlarını özellikle hasar iddialarını işlerken ve sahadaki riskleri değerlendirirken kullanıyor. Ayrıca, insansız hava araçlarının kullanılması, firmaların sigorta kapsamını daha iyi geliştirmelerine de fayda sağlıyor. Çünkü dronlar, çeşitli durumlarda sigorta şirketlerine daha fazla görünürlük sunabiliyor. Örneğin, bir kaza veya doğal afet durumunda sigortacıların olay yerine ulaşması ve olayı derhal güvenli bir şekilde belgelemesi zorlaşabilir. Fakat bu tip vakalar için insansız hava aracı kullanmak süreci oldukça kolaylaştırıyor.


Yüksek teknolojili kameralarla kullanılan İHA'lar ve video ekipmanları, ulaşılması zor veya insanlar için güvenli olmayan alanlarda işleri oldukça kolaylaştırıyor. Bu tip vakalarda kullanılan İHA'lar da sahneyi ayrıntılı olarak belgeleyebilir ve sigorta şirketlerine sigorta taleplerini işlemek için gerekli kanıtları sağlayabilirler. Böylece, sigorta şirketleri kaza bölgesine erişip daha fazla görünebilirlik elde ettiği için olası sahte iddialara karşı kendilerini koruyabilirler.


Sigorta şirketleri de riskleri tanımlamak ve önlemek amacıyla siteleri değerlendirmek için insansız hava araçlarını kullanıyor. İHA'lar sigorta şirketleri tarafından bir bina veya bir işletme ile ilişkili, doğru risk değerlendirmesi yapılabilmesi için ayrıca sahneleri ve siteleri araştırmak için kullanılır. Değerlendirme sonuçlarına dayanarak, sigorta şirketleri risk önleme tedbirleri ile birlikte sitenin kapsamlı bir resmini geliştirebilirler. Benzer şekilde, sigorta şirketleri de hasar süreci için ciddi toksik, hasarlı ve erişilemeyen sanayi alanlarını araştırmak için insansız hava araçlarını kullanıyorlar.