Ev sahipleri için yeni türden bir sigorta sefaleti: İklim değişikliği yağmurları Görseli

Ev sahipleri için yeni türden bir sigorta sefaleti: İklim değişikliği yağmurları

Doğa sigortalar ile savaşıyor! Doğal afetler için en riskli bölgede yaşayanlar, küresel iklim değişikliği nedeniyle ev sigortasından ne yazık ki yeterince yararlanamıyorlar. Çoğu ev sigortası kasırgalar, orman yangınları ve su baskınları için en riskli bölgelerde ya tamamen kullanılamıyor ya da fiyatları oldukça pahalı. Bu da bölgede yaşayan insanların acı çekmesine sebep oluyor.


Her sigorta şirketi, kısmi veya toplam zararı olan ev sahiplerine rekor tutarlar öder, ancak bu tür durumlarda bazı şirketler taleplerin karşılandığı yerlerde geri çekilir veya paket fiyatlarını yükseltir. Örneğin doğal afetler için şirket ödemeleri, 2017 ve 2018 yıllarında art arda iki yıllık bir süre boyunca en yüksek değer olan 219 milyar dolara ulaşmıştır. Ayrıca Amerika'da her eyalette 2007 ve 2016 yılları arasında sigortaların yıllık fiyatları ciddi ölçüde arttı. Son üç yılda orman yangınları için en büyük risk altındaki ülkelerde, yeni ve yenilenmiş evlerin sahiplere ait sigorta poliçesi sayısının Kaliforniya Sigorta Departmanı'na göre 8.700 oranında düştüğünü görüldü.


Michael Wara, Stanford Üniversitesi Enerji ve Poliçe Programında araştırma görevlisi


Bazıları, ağaçları kesmemek ya da ekipmanı düzgün bir şekilde korumak gibi olası ihmal eylemlerini örtbas etmek için küresel iklim değişikliğini kullanan şirkete karşı uyarıyor. Bu durum bir döngüye sebep olabilir. Sigortacılar, felakete yatkın bölgelerde poliçe yazmaya devam ediyor, ancak maliyeti dengelemek için aylık ücretleri artırma eğilimindeler. Ancak, eğer insanlar ev sigortasından yeterince yararlanamazlarsa, doğa sigortaya karşı olan savaşını kazanabilir.Bu tür riskli bir bölgede yaşayan ev sahiplerinin çoğunun yardıma ihtiyacı var. Ek olarak, rüzgarla ilgili sigortaya da ihtiyaçları var. Rüzgar sigortası çoğunlukla normal ev sahibinin sigortası üzerinde, bazen başka bir paket olarak satılıyor. Bu durum görmezden gelinmemeli.