Güney Afrikalı sigorta firmaları hasar değerlendirmesi için drone kullanacak Görseli

Güney Afrikalı sigorta firmaları hasar değerlendirmesi için drone kullanacak

Drone'lar, çeşitli sektörlerde işlerin yapılma şeklini şekillendiriyor ve bir dizi sigorta şirketi, hasarları değerlendirmek için drone kullanmaya zaten başladı. Hippo.co.za karşılaştırma sitesinin yönetici başkanı Vera Nagtegaal bu alanda hakkında sigorta şirketlerinin yaklaşık beş yıldır İHA kullanmayı denediğini söyledi.


Nagtegaal ayrıca, “Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde FAA, ticari olarak kullanılan dronlarla ilgili düzenlemeleri gevşetti ve sonuç olarak, birçok sigorta şirketi bunları risk profilleri oluşturmaya ve hasarları değerlendirmeye yardımcı olmak için bir yol olarak kullanmaya başladı.” şeklinde konuştu.


Güney Afrika'da Old Mutual iWYZE, Güney Afrika Sivil Havacılık Otoritesi (SACAA) tarafından gerekli görülen operasyonel denetim ve gösteri uçuşlarını geçti ve şu anda uzaktan kumandalı drone ruhsatını alma aşamasında. Ve drone'ları trafik kazalarının değerlendirilmesinde kullanılacağını söyledi.


Old Mutual Insure'da bir sigorta uzmanı olan Christelle Colman, Old Mutual iWYZE'nin önümüzdeki birkaç yıl içinde drone operasyonlarını ve dağıtımını genişleteceğini ve şirketin teknolojiyi çeşitli uygulamalarda kullanmayı umduğunu söyledi. Colman, “Yurtiçi değerlendirme, etüt ve tarımsal iş birimlerimizde önemli maliyet tasarrufu ve yatırım getirisi potansiyeline sahip heyecan verici fırsatlar belirledik.” dedi.


Hasar Değerlendirmesi


Nagtegaal, dronların etkili bir şekilde kullanılması durumunda sigorta dolandırıcılığının da sınırlandırılabileceğini söyledi.


Sigorta şirketleri, poliçeler çıkarıldığında mülklerin havadan görüntülerini yakalayabilecek ve bunlar herhangi bir hasar meydana geldikten sonra drone kamera görüntüleri ile karşılaştırılabilecek. Böylece poliçe sahiplerinin mülkte mevcut hasar için talepte bulunmamasını sağlayacaklar.


Nagtegaal bu konuda, “Sigortadaki herhangi bir ilerlemede olduğu gibi, drone’ların tanıtımı, yanlış iddiaları azaltmaya ve endüstrinin uzun vadeli verimliliğine ve maliyet etkinliğine katkıda bulunup hasar süreçlerini hızlandırmaya hizmet edecek.” dedi ve ekledi “İşlevsel bir drone hizmeti kurmanın maliyeti sigorta şirketleri tarafından karşılanacak olsa da, bu durum ilerleme sağlamak maliyetli bir durum. Fakat bunun, artık zararları değerlendirmek için kendilerini tehlikeli durumlara atmak zorunda olmayan çalışanlar da dahil olmak üzere, sigorta değer zincirindeki herkese fayda sağladığına inanıyorum.”


Sigorta sektöründe ve insurtech startup’larında drone kullanımına yönelik çözümlerin artması ile bu tip inovatif yaklaşımları daha sık göreceğiz gibi duruyor.