Insurtech ve Blockchain'in Kesişimi: Arman Sarhaddar iVault'ı Anlattı Görseli

Insurtech ve Blockchain'in Kesişimi: Arman Sarhaddar iVault'ı Anlattı

Vault Security Systems CEO’su Arman Sarhaddar Nisan ayında düzenlenen GIS19’da Insurtech Hub’ın sorularını yanıtladı. "GIS19'dan Seçmeler" serisinin tüm yazılarına Haberler sekmesinden ulaşabilirsiniz.


Blockchain teknolojisi sayesinde gelişmiş sahtekarlık koruması sağlayan ve dünyanın güvenlik sorunlarını çözmeyi hedefleyen iVault CEO’su Arman Sarhaddar, 2019’un Nisan ayında düzenlenen Global Insurtech Zirvesi’nde kurucusu olduğu iVault’tan ve sigorta sektöründeki dolandırıcılık istatistikler bahsetti.


Aynı zamanda GIS19’a konuşmacı olarak katılan Sarhaddar, kaybolan ürünler veya çalınan mallar gibi her türlü varlığın tescili ve tespiti için blockchain teknolojisini kullanan küresel bir ağa sahip olduklarını ve aslında sizin olanı koruduklarını belirterek iVault’ın sloganının altını çizdi: “Sizin olanı sahteciliğe ve kaçakçılığa karşı korumak.”


Dolandırıcılığın sigorta sektörü için de çok büyük bir sorun olduğunu belirten Sarhaddar bu konuda bazı istatistikler de paylaştı: “2016'da İngiltere'deki rakamları biliyoruz. Sigorta davalarında sahte ödemeler milyar poundu aştı. Dünya için sayıların ne kadar olduğunu bilmiyorum ama tüm beklentileri aşıyor. Bu nedenle, bu sorunun çözülmesi için büyük bir ihtiyaç olduğuna ve bunun dolandırıcılık olduğuna inanıyoruz. Çünkü tüm sigorta davalarının yüzde 20'si dolandırıcılık ve bu meselenin gelip çözülmesinin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz.”


Asya’da satılan sahte ürünler nedeniyle işletmelerin yılda 200 veya 300 milyon dolar kaybettiğini söyledi. Bunun aynı zamanda marka imajlarını da zedelediğini belirtti. Fakat bu pazarda çok büyük bir potansiyel gördüklerini ve bazı işlere çoktan başladıklarını hatırlattı.


Röportajın tamamına aşağıdaki videodan altyazı seçeneğiyle ulaşabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=EE8QAicsIeg