Japonya bisiklet sigortası yaptırmak için yasaları kabul ediyor Görseli

Japonya bisiklet sigortası yaptırmak için yasaları kabul ediyor

Japonya'da, var olan bisiklet kullanımı oranı gün geçtikçe artmakta. Buna paralel olarak, bisiklet kiralama işlerinin sayısında artış göstermekte. Lokal yönetimler bu durumu henüz büyük sorunlara yol açmamışken doğru adımları atarak kontrollü bir şekilde yönlendirmek istiyor. Çünkü uzmanlar, bisikletlilerin sigorta yaptırmanın önemine özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu yüzden yerel yönetimler,sigorta kullanma konusunda artan sayıda bisikletçi ve kiralama şirketlerine yasa koymaktalar.


Japonya'daki sigorta şirketleri ve yerel yönetimler, yayalar öldürüldüğünde veya kazalarda ağır şekilde yaralandığında önemli ödemeler yapılmasını sağlayan bir dizi mahkeme kararı sonucunu tecrübe etti. Bu konuda, Kagoshima adlı kentde bir bisiklet mağazasında çalışan ve 21 yaşındaki bir işçi olan Takenobu Kato, mağazaya gelen müşterilere artık bisiklet sigortası kapsamında olup olmadıklarını sorduğunu söyledi. Eğer değillerse, yapmaları gerektiği yönünde onları uyardığını belirtti. Elbette başta kendi iyilikleri için. 


Takenobu Kato, “Sigorta yaptırmayı öneriyorum, çünkü yaralılarına tedavi masraflarını ödeyemezlerse bu en büyük sorun haline geliyor.” dedi.


Bununla ilgili 2017 yılında ülke genelindeki verileri kontrol ettiğimizde, hükümetin resmi kayıtlarına göre, her iki kategori arasında, yani bisikletliler ve yayalar arasında 2.550 çarpışma ve bisikletçiler ile bisikletçiler arasında ise 2.749 çarpışma gerçekleşmiş durumda. 2015 yılında da Hyogo Valiliği Yönetimi, bisikletçilerin sigorta poliçeleri edinmelerini gerektiren bir yönetmelik getirmişti. Bu yönetmelik ile birlikte, diğer yerel yönetimlerin de dava açma yolunu açtı. Kasım ayının sonunda, Hyogo ve 10 diğer bölge ile belirlenmiş yedi büyük şehir, bisiklet kullanıcılarının sigorta almasını net ve resmi olarak istedi. Ayrıca, on üç vilayet ve üç büyük şehir, zorunlu olarak oluşturmazken, tamamı bisiklet sigortasını şiddetle tavsiye eden düzenlemeleri hayata geçirdi. 


Bu kapsamda sigorta şirketleri poliçeleri çok çeşitli maliyetlerle tedarik etmekteler. Aylık birkaç Yen veya yılda binlerce Yen için sigorta oluşturabilecekler. Buna yüz milyonlarca Yen tazminat ödemesi de dahil. Bu şekilde, sigorta şirketleri tüm bisikletçilere tamamen farklı bütçelerle ulaşmayı hedefliyorlar.