Kiwi sigorta HIV virüsü için kan testleri konusunda sorun yaşıyor Görseli

Kiwi sigorta HIV virüsü için kan testleri konusunda sorun yaşıyor

Sigorta başvurusu sırasında bir sigorta şirketine HIV virüsü önleyici ilaçlar aldığını açıklayan bir hasta, kan testleri ve yıllarca tıbbi kayıt istendiğindeki hayal kırıklığını dile getirdi. Ancak şirket, bu taleplerin standart uygulama olduğunu söyledi.


Peter Graczer, mevcut sigortasını yaşam sigortası da dahil olmak üzere Kivi Sigorta ile genişletiyordu ve şimdi HIV bulaşma riskini azaltmak için PrEP ilaçlarını aldığını açıkladı.


Graczer, "Bu nedenle, sigortacılar üç yıllık tıbbi kayıtlar istedi; konsültasyon notları, test sonuçları ve uzman raporları. Bunu açıklamak zorunda kaldığını bildiğim başka hastalar da var. Bu anlaşılabilir bir şey, ki bu durum oldukça yeni ve Kiwi Sigorta'nın neden bu kadar çok bilgi istediğini açıklayabilir.” dedi. Daha sonra sigortacılar hakkında da yorum yapan Graczer konuşmasına şöyle devam etti,


"Sigortacıların risk oyununda olduğunu anlıyorum, ancak bu biraz naif, biraz ayrımcı ve ağırlık hissi veriyor. Görünüşe göre tüm bilgiler için gitmiş gibi görünüyorlar."


Graczer kan testi talebini sorguladı ve banka personeli bunun ilacın olası yan etkileri nedeniyle olduğunu söyledi. Pharmac, 2018'de PrEP ilacı Truvada'ya "HIV bulaşma riski yüksek olan insanlar" için finansman kararı aldığını açıkladı.


Yeni Zelanda Yardımlar Vakfı web sitesi, PrEP deneyimi olan kişilerin küçük bir kısmının hafif yan etkiler yaşadığını ve küçük bir azınlığın daha ciddi yan etkiler yaşadığını söyledi. Yeni Zelanda mevzuatı, sigorta gibi uygulamalar için sağlık ve riskin dikkate alınmasına izin vermekte, ancak veri talepleri makul ve haklı olmalıdır.


Bir Kivi Sigorta sözcüsü, şirketin belirli vakalar hakkında yorum yapamayacağını, ancak hayat sigortacılarının ilaçla ilgili kan testleri ve tıbbi geçmiş talep etmelerinin yaygın bir uygulama olduğunu söyledi ve,


"Bu tür bilgi talep etmenin nedeni, bir başvuruyu değerlendirirken tüm ilgili sağlık hususlarının dikkate alınmasını sağlamaktır. Bu bilgiler daha sonra hangi temel kapsamın sunulabileceğini belirlemek için kullanılır. Kivi Sigorta müşterilerimize cinsiyet, cinsiyet kimliği, yaş, etnik kimlik, kültürel kimlik, inanç, nöro çeşitlilik, fiziksel yetenek, evsel koşullar ve cinsel ayrımcılık yapmıyor. "dedi.