Lemonade Blokzinciri Parametrik Sigortasını Başlattı !! Görseli

Lemonade Blokzinciri Parametrik Sigortasını Başlattı !!

 

 Metromile’i satın alması ile son aylarda oldukça gündemde olan Lemonade bu sefer de blokzinciri teknolojisi ile gündemden ayrılmıyor. Lemonade’in kurmuş olduğu ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Lemonade Vakfı ile başlatmış olduğu bu inovasyonun asıl amacının agriteknolojilerine yaradığı öğrenildi. Kısaca çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine parametrik hava sigortası sağlamak ve dağıtımı ile ilgilenmek için çalışmakta olan “Merkezi Olmayan Otonom Bir Organizasyon” diye de adlandırılan Lemonade Kripto İklim Koalisyonu resmi olarak duyuruldu.

 

 Son yıllarda küresel ısınma gibi birçok felaketin sonrasında ortaya çıkan tarım teknolojileri -diğer bir tanım ile agritech’ler ve agroteknolojiler- oldukça trend durumda. Lemonade’in desteklediği bu oluşumda Avalanche, Hannover Re, Pula, Tomorrow.io, Chainlink, DAOstack ve Etherisc'den üyeler yer alıyor. Hava durumu riskini belirlemek, hasar değerlendirmesini otomatikleştirmek ve finansman & reasürans sağlamak için koalisyonda hep birlikte çalışıyor. Aynı zamanda blokzinciri parametrik sigortanın ilk olarak önümüzdeki yıl içinde Afrika'da kullanıma sunulacağı da yapılan “en çok ihtiyaç duyan insanlara öncelik tanınacağı” ile ilgili açıklamaları destekler nitelikte!

 

 Lemonade Vakfı Direktörü Daniel Schreiber yapmış olduğu açıklamada etkili teknolojiler oluşturmak için kurulduğunu ifade etmesinin yanı sıra “Geleneksel bir sigorta şirketi yerine bir DAO, sigorta poliçeleri yerine akıllı sözleşmeler ve hasar uzmanları yerine oracles kullanarak, uygun fiyatlı ve anında iklim sigortası sağlamak için web3'ün ortak ve merkezi olmayan yönlerinden ve gerçek zamanlı hava durumu verilerinden yararlanmayı umuyoruz." diye belirtti.

 

Inspırexpress İle Müşteri Deneyimi

 Bununla birlikte sigorta sektörünün oldukça ilgisini çeken “Müşteri Deneyimi”ne de farklı bir bakış açısı kazandırmak isteyen Lemonade, InspireXpress ile hızlı müşteri deneyimini “dijital dönüşüm ile daha az korkutucu hale getirmek”ten bahsediyor. InspireXpress de kısaca, sigorta şirketlerinin çevik, etkili ve birleşik müşteri iletişim yönetimi (CCM) altyapıları oluşturmasına ve müşteri deneyimini geliştirmesine yardımcı olan bir girişimdir.

 

Quadıent’ten Gelen Sponsorluk Haberi !

 “Sigorta sektörü”, artık bilinenin çok uzağında konumlanacak gibi görünüyor! Yapılan araştırmalar ile sigortanın konumlandırılmak istediği nokta; sabit para cinsinden ifade edilmesi veya ABD Doları gibi geleneksel para birimlerine göre değerlendirilmesidir. En özet haliyle sigortanın Blokzinciri endüstrisi içinde akıllı sözleşme platformu olan Avalanche üzerinde merkezi olmayan bir uygulama olması hedefleniyor. Bununla birlikte çiftçiler, telefonlarını kullanarak yerel para birimleri veya sabit para cinsinden ödeme yapabilmesi ve alabilmesi amaçlanıyor.

 

 Lemonade Vakfı, DAO akıllı sözleşmelerini desteklemek için başlangıç ​​sermayesi sağlamaya başladı. Direktör Daniel Schreiber; “Ölçekte hemen etkili olabilecek bir zincir üstü çözüm, çiftçilerin nihayet kuraklık gibi giderek sıklaşan risklere karşı finansal olarak korunmasını sağlayacak."