Siber güvenlik sigortaları gerçekten bir ihtiyaç mı? Görseli

Siber güvenlik sigortaları gerçekten bir ihtiyaç mı?

Perşembe günü, İngiltere ve CFC Underwriting Uluslararası Siber Takım Lideri Lindsey Nelson, “Fiyatların ciddileşmeye başladığını görüyoruz. “ dedi. Willis Towers Watson'da siber risk ekibinin başkan yardımcısı Tom Srail, “Çok düşük bir fiyat için 600 ila 800 milyon dolarlık siber sigorta satın almanın tam zamanı.’’ dedi. 


Tom Srail ayrıca “Siber sistem yönetimi, memurların yükümlülüğü ve diğer sigorta hatlarında yıl boyunca gördükten sonra sert bir pazar olarak sınıflandırmam. Ama kesinlikle kapasitenin %40 %50 dolaylarında arttığını göremiyoruz ve bu yıl düzinelerce yeni taşıyıcı pazara giriyor. Biz bu taşıyıcıların bireysel pazarların kapasitelerini daha yakından incelediklerini görüyoruz belki de geçmişte olduğu gibi tek bir risk portföyünde sundukları kadar teklif vermiyorlar. Fiyatlandırmalara biraz daha baskı yapıyorlar. ” dedi.


Nelson, 2019’da CFC müşterilerine siber poliçe satın almanın en iyi zaman olduğunu söylerdi. “Poliçeler olabildiğince genişti. Oranlar o zamanlar rekabetçiydi ve bu özellikle geçen yıl ABD'de dijital artışla beraber doğruydu.” diye sözlerine ekleme yaptı.


Srail, fidye yazılımı saldırına maruz kalma vakalarına karşı bu olasılığı azaltmak için bazı şeyler yapabileceğini söyledi. Srail bu konu hakkında “Bunun korkunç bir haber olduğunu, fiyatlandırmanın artmaya başlayacağını ve yükselmeye devam edeceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu. “Ancak veri güvenliği ve bilgi güvenliği açısından eğrinin biraz gerisinde kalan kuruluşlar için, önümüzdeki yenileme döngüsünde bazı hoş olmayan oran artışları görebilirler.“ şeklinde devam etti. 


Sigorta sektörü her geçen gün insurtech projelerinin de katkısı ile dijitalleşirken müşterilerin siber saldırılara maruz kalma oranı da bu durumdan bağımsız olarak artıyor. Son yılların yükselen trendi olmaya aday “siber güvenlik sigortası” kavramı her geçen gün sigorta şirketleri ve müşterileri için önemli bir konu haline gelmeye başlıyor.