Sigorta şirketleri elektronik sigara içen sürücülerin taleplerini reddedebilir Görseli

Sigorta şirketleri elektronik sigara içen sürücülerin taleplerini reddedebilir

Elektronik sigarayı yakınında bulunduran sürücüler, cihazı kullanırken bir kaza yaparlarsa sigorta onlara bedel ödemeyi reddedebilir. Elektronik sigara içmek sürücünün görüşünü ne kadar engellediği düşünülürse, arabada tehlike olarak kabul edilebilecek kalın bir buhar bulutu oluşturduğunu fark edebiliriz.


Her geçen gün sayısı artan e-sigara kullanımının araç kullanımına ve araç sigorta kapsamın alan yansıması hala tartışma konusu. Bu bağlamda The Royal Society for the Prevention of Accidents (RoSPA) tarafından direksiyon başında e-sigara kullanmak yol güvenliği için hızla büyüyen bir eğilim olarak tanımlandı. RoSPA yol güvenliği başkanı Nick Lloyd bu konu hakkında “Dikkatsizce araç kullanmak, İngiltere'de trafik kazalarının önde gelen nedenlerinden biridir.” şeklinde konuştu. “Gözleri yoldan uzaklaştıran herhangi bir ikincil faaliyet potansiyel olarak tehlikelidir. Fiziksel bir oyalanma olmanın yanı sıra, direksiyonun başındayken e-sigara kullanmak, buhar bulutları üretirse görünürlük problemleri yaratabilir. ”diye sözlerine ekleme yaptı.


Normal sigaraların aksine araç içinde kullanıldığında koku bırakmayan e-sigralar’ın kullanıcıya sunduğu bu rahatlığın yanında araç kullanımında ve araç sigortasında yaşattığı bu riskler kullanıcıları ikinci kez düşünmeye itecektir muhtemelen. Fakat şu anda, sürüş sırasında bir e-sigara kullanmak yasadışı değil. Ayrıca sigorta poliçelerinde bununla ilgili herhangi bir madde de bulunmuyor. E-sigara kullanmakla ilgili herhangi bir kaza potansiyel olarak dikkat dağınıklığı olarak düşünülebilir. Ancak kısa bir süre sonra, sürüş sırasında e-sigara kullanımın çeşitli yaptırımlarla kısaltılması bekleniyor.


Uzman otomobil sigortası komisyoncusu Carbon’un sözcüsü konu ile alakalı şunları söyledi, “Gelecekte bazı sigorta poliçelerinde yazılı istisnalar olabilir. Sigortacılar mevcut panelimiz şu anda sürücülerin poliçe ararken e-sigara maddesi isteyip istemediklerini sormasa da, yakın gelecekte sorulması gereken bir şey halini alabilir.” şeklinde konuştu.