Sigorta şirketleri şirket içi teknoloji çözümlerinden uzaklaşıyor Görseli

Sigorta şirketleri şirket içi teknoloji çözümlerinden uzaklaşıyor

Sigorta şirketleri, kurum içi teknoloji çözümlerinden uzaklaşıyor. Piyasadaki katılımcılarına göre dış yeteneklere odaklanıyorlar ve şirket içi yeteneklere olan ilgileri her geçen gün azalıyor.


British Insurance Brokers' Association (Biba), şirket işleri başkanı Andy Thornley: “Aviva Dijital Garajını kurdu, bu yüzden oldukça hızlı hareket ettiler ve oldukça hızlı bir şekilde çok fazla profile sahip oldular ama anladığım kadarıyla Aviva’dakiler bu işin öncülüğünü sorguluyor.“ açıklamasında bulundu.


Thornley “Önümüzdeki 5 ila 15 yıl içinde ticaret ortamının nasıl olacağına bakarsak, hızlı kararlar alamayan daha büyük firmalar hakkında bir şeyler yapılmadığı sürece daha fazla zorlukla ve        potansiyel tehditlerle karşı karşıya kalacaklarını öngörülüyor.” diye devam etti.


FT'nin Mayıs ayında bildirdiğine göre, Aviva'nın 2016'da Londra'da başlayan bir iç teknoloji merkezi olan Dijital Garaj, 2019'da daha sıkı maliyet kontrolleri ile karşılaştı. Aviva'dan bir sözcü, bobsguide'a Dijital Garaj'ın şu anda çalışmakta olduğunu söyledi ancak şirket genelinde maliyet kesintisi nedeniyle Haziran ayında yatırımların azalmasıyla karşı karşıya kaldı. Yine geçen yılın Mayıs ayında Insurance Insider, AXA'nın hem iç hem de dış teknoloji yatırımlarına odaklanan bir sütun olan XL Innovate girişim koluna fon sağladığını bildirdi.


Thornley bu konu hakkında, “Bir insurtech firmasının eğer mantıklıysa üretme özgürlüğüne sahip olmasına ve daha sonra firma içindeki öğrenme ve uzmanlığı kullanmasına izin vermenin daha iyi olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.


Sigorta şirketlerinin çoğu genellikle kendileri bir şeyler inşa etme dürtüsüne sahiptiler. Genç oyuncularla ortaklık kurmanın ve öğrenmenin faydalarını ne kadar olgunlaştırırsak sektör için o kadar değerli olur bu. Global Insurtech Cover Genius sigorta müdürü Graeme Dean'e göre insurtech, iç teknoloji yetenekleri inovasyon hızına ayak uyduramadığından, büyük ölçekli sigorta şirketlerinin giderek dış ortaklıklarla ilgilendiklerini kabul ediyor. Dean, sigorta şirketlerinin inovasyon için dışarıya bakmaları gerektiğine inanıyor. Ayrıca Dean, “Bununla birlikte, sigorta şirketlerinin çoğunluğu, her geçen gün büyüyen ve çeşitlenen mevcut insurtech'lere ayak uydurmak için gerekli teknik yeteneklere veya global çerçevelere sahip değiller” dedi.