Sigorta şirketlerinin başı Koronavirüsü ile dertte Görseli

Sigorta şirketlerinin başı Koronavirüsü ile dertte

Otellerden ve havayollarından endüstriyel evlere kadar birçok küresel şirketin, Çin'de koronavirüsün neden olduğu zararlar için finansal kayıp yaşaması bekleniyor.


Çin'deki 132 ölüm ve dünya çapında yeni vakaların bildirilmesi ile şirketlerin olaylara ve seyahat iptallerine ve işletmelerin kapanmasına bağlı milyarlarca dolar zararla karşı karşıya olduklarını söylediler. Virüs Wuhan şehrinde ortaya çıktı ve havayollarını uçuşları iptal etmeye zorladı ve Facebook ve HSBC de dahil olmak üzere şirketler Çin'e seyahatlerini askıya almaya başladı.


Hong Kong merkezli bir küresel hukuk firmasına sahip Hong Kong merkezli bir sigortacılık avukatı, “Sigortacılar için, bu salgından kaynaklanan taleplerin büyük kısmı, başta seyahat, ağırlama ve etkinlik firmaları olmak üzere işletmelerden gelecek.” şeklinde konuştu. Risk modelleme firması RMS, sigortalı zararları tahmin etmek için çok erken olduğunu söyledi. Bazı büyük global firmalar bulaşıcı hastalıklar için poliçe satın alırken, çoğu standart sigorta poliçesi maliyetleri düşük tutmak için bu salgınları hariç tutuyor.


Global sigortalar tipik olarak depremler ve uçak kazaları gibi riskleri kapsamaktadır. Ancak büyük kayıpları önlemek için nakliye gibi belirli risklere maruz kalmayı azaltmaktadırlar.


SARS, Ebola ve Zika gibi önceki virüsler de sigorta şirketlerinin maruziyet konusunda daha temkinli olmasına yol açmış ve sektördeki en temel kapsama poliçelerine özel virüsler hakkında maddeler eklenmişti.


Sigorta komisyoncusu Marsh'a göre, 2003 yılında 37 ülkeye yayılan Şiddetli Akut Solunum Sendromu salgını Hong Kong'da 4 milyar dolar, Kanada'da 3-6 milyar dolar ve Singapur'da 5 milyar dolarlık ekonomik kayıplara neden oldu.


Sigorta uzmanları ayrıca Reuters'e yaptığı açıklamada, çoğu iptal poliçesinin yeni virüsü kapsamadığını söyledi.


Londra merkezli risk finansmanı ve standart dışı çözümler müdürü Richard Richard Miller, “Bu havayollarının ve otellerin birçoğu müşterilerine geri ödeme yapıyor.” dedi. “Yeterli sigorta olmadan, havayolları ve otellerin finansal kayıpları kendileri emiyor.” şeklinde konuşmasına devam etti.


Şirketler geçici olarak kapanmaya zorlanırlarsa gelir kaybını karşılamak için mülk sigortaları ile iş kesintisi poliçelerini satın alırlar, ancak bu poliçelerin Londra'da bir sigorta şirketi ve sigorta yöneticileri de bulaşıcı hastalıkları dışlama olasılığının yüksek olduğunu belirtti.


Sigorta şirketleri, Munich Re dahil bazı firmaların bulaşıcı hastalıklar için özel sigorta ürünleri ve poliçeleri geliştirirken, pek çok firma bunları satın almadığını belirtti.

AIR ve felaket risk modelleme şirketi kıdemli bilim adamı Narges Dorratoltaj, turizm ve ulaşım üzerindeki etkinin Asya'daki tedarik zincirlerini de etkilediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Starbucks Corp, virüsten gelen finansal saldırıları uyaran ilk büyük ABD şirketi oldu.


Seyahat yetkililerinin çoğu, virüsün yayılmasından önce satın alınan poliçeler için yolculuk iptalleri ve tıbbi masraflarla ilgili masrafları geri ödeyecek olsa da, bazıları şu anda belirli varış noktalarının kapsamını hariç tutuyor.


Sigortacılar Aviva, Allianz ve AXA, bireysel poliçe sahiplerinin, hükümetlerin seyahat tavsiyelerini takip etmeleri koşuluyla virüsden etkilenmeleri durumunda zararların karşılanacağını söyledi.