Sigortacılar ve teknoloji girişimleri hastaların sağlık verilerini toplamak için yarışıyor Görseli

Sigortacılar ve teknoloji girişimleri hastaların sağlık verilerini toplamak için yarışıyor

Macaristan ve Polonya'dan Romanya'ya kadar Doğu Avrupa ülkelerinde insanlar artık özel sağlığa yöneliyor. Vardiya, artan halk sağlık harcamaları ile birleştiğinde, genellikle personel kıtlığına, testler ve cerrahi işlemler için uzun bekleme sürelerine yol açmış durumda.


Generali, Vienna Insurance Group (VIG) ve Allianz gibi bölgedeki birçok büyük sigorta oyuncusu, risk değerlendirmelerini ve fiyatlandırmayı iyileştirmek için hasta verilerini toplamak ve analiz etmek istiyor.


VIG'in Macar bölümünün genel müdürü Gabriella Almassy, ​​"Veriler geleceğin temelidir." diyerek, verilerin bölgenin giderek artan rekabetçi sağlık sigortası pazarında nerelerde kar elde edilebileceğini belirlemenin anahtarı olacağını da sözlerine ekledi.


Bu yüzden birçok sigorta şirketi, yazılımları ön teşhisler sağlamak için anonimleştirilmiş olan, sağlık bilgilerini analiz eden Polonyalı girişim Infermedica gibi teknoloji şirketleriyle birlikte çalışıyor.


Bölgenin en büyük sigortacısı olan PZU, sağlık işini genişletmesine yardımcı olmak için yeni girişimler aradığını söyledi. Sağlık verileri, dünya çapında sigorta şirketleri ve teknoloji şirketleri için gittikçe artan bir ödül halini alıyor. Doğu Avrupa özel sağlık hizmetleri pazarının yeni doğası, artan Batı harcamalarına kıyasla düşük pazar doygunluğuna bağlı olarak artan tüketici harcama gücü ile nadir fırsatlar sunuyor - ancak sigortacılar için en büyük engelleri de beraberinde getiriyor.


Generali’nin Macar bölümünde ürün geliştirme yöneticisi olan Attila Hevesi, sağlık sigortası için mevcut veri miktarı ve kalitesi ile örneğin araba sigortası arasında bir karşılaştırma olmadığını söyledi. Attila Hevesi bu durumu “İkisi aynı sayfada değil,” dedi. “Mavi bir balinaya karşı yunus gibi. Ama belki bir yunus bile abartılıdır. ” şeklinde örnekledi. VIG’de güvenilir sağlık verilerine erişimin bir sorun olduğunu söyledi. Kooperativa yönetim kurulu üyesi Filip Kral, “Bugün, müşterilerin hayat sigortası için kullandıkları verilere göre fiyatlandırıyoruz” dedi. 


Gelişmekte olan bölgesel pazarın karşılaştığı bir diğer büyük zorluk da veri gizliliği ve güvenliğinin sağlanması. Kişisel verileri kullanan şirketlerin gizliliği korumak ve katı AB veri koruma kurallarına uymak için uygun güvenlik önlemleri almaları gerekiyor. Bununla birlikte, hassas sağlık bilgilerinin ele alınmasının riskleri, Macaristan Ulusal Eczacılık ve Beslenme Enstitüsü'nün saldırıya uğradığı Ekim ayında, eczanelerden ve ilaç toptancılarından sızan binlerce hastanın verileriyle gösterilmiştir.