Tek bir platform kullanan insurtech'ler sigortaya nasıl yenilik katıyorlar? Görseli

Tek bir platform kullanan insurtech'ler sigortaya nasıl yenilik katıyorlar?

Insurtech alanına yatırımlar henüz istenilen noktaya ulaşmadı. Aslında, alanında yapılan yatırımın 2011 yılında sadece 140 milyon dolar olduğunu ve 2018 yılına kadar 4.9 milyar dolara ulaştığını belirten QBE ve Village Capital'in yakın tarihli bir raporuna göre, bu rakamlar istenilenden çok uzaklar. Rapor ayrıca Insurtech alanı büyümeye devam ettikçe, endüstrinin kilit eğilimlere ayak uydurmasının giderek daha önemli hale geldiğini belirtiyor. Bu açıdan baktığımızda dünyanın çeşitli yerlerinde kurulan insurtech hub’larını güzel fırsatların beklediği görülüyor.


Geçtiğimiz yıl, Guidewire, 2019'un ikinci yarısında Guidewire PartnerConnect'e ortak olarak katılan Trupic Vision, Livegenic ve MirrorMe dahil olmak üzere, sanal teknolojiyi talep işleme ve ayarlamaya entegre eden çeşitli çözümler yayınladı.


Guidewire'ın sigorta ve teknoloji şirketleri arasında sağladığı ortaklıklar, kuruluşun sektöre en son çözümleri getirmeye odaklanmasının bir parçasıdır. Las Vegas'taki InsureTech Connect 2019'da, Guidewire ekibi 20 liderle birlikte gelecek vaat eden potansiyel ortaklar için yüzlerce stant buldu. Örneğin, Eylül ayında USAA Group, Guidewire Cloud'da ClaimCenter'ı yeni nesil talep sistemi olarak benimsemeye karar verdi. Kanada'da TD Bank gibi finansal hizmet devleri de Guidewire'ın bulut çözümlerinden yararlanıyor.


Son QBE raporunda, insurtech startup'larının %37 ila %56'sının dağıtımı iyileştirmeye, yetersiz hizmet alan pazarlara hizmet vermek için yeni fırsatlar yaratmaya ve toplum genelinde daha iyi ekonomik istikrara katkıda bulunmaya başladığını belirtiliyor. Insurtech daha geniş bir şekilde şeffaflığı arttırıyor. Yine raporda insurtech’in daha fazla müşteri katılımı ve tüketicilerin kararlarının maliyetlerini nasıl etkilediğine dair anlayışlarını değiştirerek, sigorta endüstrisinde teknoloji dağıtımını sağlamak, görevlilerin yalnızca bu avantajlardan daha hızlı yararlanmasına yardımcı olduğu belirtiliyor.


Temel denklem, insurtech artı DevConnect [Guidewire’ın geliştirici platformu] sigorta için yeniliğe eşittir.” diyor Betteridge, insurtech'in platforma takılmasının ve sigortacılara yardım etmeye başlamasının ne kadar kolay olduğunu da ekledi: “X yapan bir çözümünüz varsa, bunu taşıyıcının iş akışlarına nasıl bağlayacağınız konusunda size yardımcı olur ve bugüne kadar bir insurtech'in eklenti oluşturması ve yayınlaması için geçen sürede yaklaşık %40 oranında bir düşüş görüyoruz. Bu, taşıyıcılara daha erken erişilebilecek daha fazla yenilik anlamına gelir.” 


2020 ile birlikte insurtech alanında sektöre ciddi katkıların sağlanması ile genel bir insurtech farkındalığı oluşturulması ve sigorta sektörünün dijital dönüşüm süreçlerini ilerletip tamamlamaları öngörülüyor. Geçtiğimiz yıllarda son kullanıcının davranış ve beklentilerinin değişmesi bu süreçte şüphesiz tetikleyici motivasyonlardan birisi haline geldi.