Yapay Zeka’nın Sigorta Sektöründeki Önemi: Tazi.ai Kurucusu Zehra Çataltepe Anlatıyor Görseli

Yapay Zeka’nın Sigorta Sektöründeki Önemi: Tazi.ai Kurucusu Zehra Çataltepe Anlatıyor

İlk olarak, şirketi Tazi’nin başarılarına değinen Çataltepe, “farklı problemler için oto sigortası, hayat sigortası ve sağlık sigortası profesyonelleriyle birlikte çalıştık ve önceki sunumla bağlantı kurduk. Sloganımız sürekli iş öğrenme , analitik değil, sürekli iş öğrenmedir. Yani, görmekte olduğumuz şey sizsiniz, hepiniz bir makine öğrenme modeliyle seçtiğiniz bir problem üzerinde çalışıyorsunuz ve bu modeli daha iyi ve daha iyi öğrenmesini sağladınız çünkü o modeli anlayabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.


Tazi’de kurucu ortak olan Çataltepe, “Özellikle sigorta ve finans sektörleri arasında büyük bir eşleşme olduğunu düşünüyorum. Ve A.I. bu bağlamda. Bu yüzden Tazi'nin kurucu ortağıyım. 2015'ten bu yana ortadayız, ancak şirket 2014'ten bu yana gerçekten büyüyor. Amsterdam, San Francisco'daki varlığı ve Ar-Ge tesislerimiz İstanbul'da.” dedi.

Çataltepe, karar ağacından da bahsetti: “Karar ağacı tüm verileri içeriyor ve siz şart koyduğunuzda son mikro segment seviyelerine gidiyor. İşte burada kimin çalkalanacağını ve kırmızı renklerde gösterileceğini tahmin ediyoruz. Bu yüzden her şey müşterinin nereden geldiğine, ürünü o kişiye satan şehre bağlı olarak ödeme şekillerine dayanıyor.”


Makine öğrenim sistemine dair optimizasyona sahip olduklarını dile getiren Çataltepe, “Makine öğrenim sisteminin ve tüm sistemin kendisinin optimum parametrelerini otomatik olarak seçmemizi sağlayan yüksek kağıt optimizasyonuna sahibiz. Tamam. Sistemimizin sayım bileşenleri için bekleyen bir modeliniz varsa, sürekli bir öğrenme çekirdeğimiz vardır. Burada karar ağaçları, derin, derin öğrenme, kümeleme algoritmaları var. Denetimli, denetimsiz ve denetimli tekniklerle aynı, hepsi de iş KPI'nız için birlikte çalışır. İş KPI'nız ne olursa olsun, bunun için çalışmak istiyoruz.” dedi.


Tazi.ai’nin devasa bir ekibi olduğunu belirten Çataltepe, “Bir veri bilimi ekibimiz var çünkü makine öğrencisiyiz, ama aynı zamanda devasa bir geliştirici ekibimiz var. Ne zaman davalarımızı yaparsak, müşterilerimizle konuşuruz. İş uzmanı her zaman oradadır. Ve biz çok çevik bir şirketiz. Bu yüzden ilk önce modellerimizi üretmek ve bunları onlara vermek istiyoruz. Ve sonra önce bu özelliklere bakarlar ve ilk tepkiler bu özelliğimizdedir.” açıklamalarında bulundu.

Zehra Çataltepe’nin “Yapay Zeka” sunumunun tamamını izlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=wfYFKVEKeD0


Nisan ayında düzenlenecek olan Global Insurtech Zirvesi 2020 hakkında detaylı bilgi için https://www.insurtech.org/global-insurtech-zirvesi-2020 adresini ziyaret etmeyi unutmayın.