Yeni vergi rejimi ve hayat sigortası şirketi üzerindeki etkisi Görseli

Yeni vergi rejimi ve hayat sigortası şirketi üzerindeki etkisi

2020 Bütçe Birliği, vergi mükelleflerine yeni bir kişisel vergi seçeneği sundu ve maliye bakanı eski rejimin zaman içinde aşamalı olarak kaldırılabileceğini belirtti.


Max Life Sigorta Tıp Doktoru ve CEO'su Prashant Tripathy, bu yeni rejimin sigorta şirketlerinin tasarruf ürünlerinin çekiciliğini nasıl etkileyeceği konusunda, “Tasarruf hayat sigortası teklifinin büyük bir parçası olmaya devam ediyor. Yeni satışlar açısından tasarruf edilen ürünler olacak, ancak poliçe sayısı açısından değiştirmek için çok çalışıyoruz. En azından ilk 5 hayat sigortası şirketi için saf korumanın üçte biri kadar poliçe gelecek.“ dedi.


Prashant Tripathy sözlerine, "Hayat Sigortası iki amaç için satın alınır - biri yatırım yaptığınızda vergiden tasarruf etmek, iki hayat sigortasının gelirleri bölüm-10 (10D) kapsamında vergiden düşülebilir dir. Bu yüzden, yeni rejim ya da eski olun, vergi indirimi mevcuttur ve bu hayat sigortasına yatırım yapmak için büyük bir faktör olabilir.“ şeklinde devam etti.


Yeni vergi rejimi hakkında konuşarak, “Müşterilerin çoğu için, önceki rejimde kalmak mantıklı olacak ve 80C'nin altında eskisine benzeyen kesintiler talep etmeye devam edecek ve rejim altında da bölüm-10 (10D) faydaları sağlanacağından insanların hayat sigortasına yatırım yapmaları için yüksek ilgi var. Şahsen hayat sigortası ürünleri üzerinde 80C'nin isteğe bağlı hale gelmesi ve insanların hayat sigortasına yatırım yapmaması nedeniyle büyük bir etki beklemiyorum.” şeklinde yorum yaptı.


Ayrıca Prashant Tripathy, işgücüne geçen ve şirkete yatırım ile ilgili muafiyet talep etmeyen insanlar için yeni vergi rejimi başlangıçta faydalı gözükebilir. Fakat müşterilerin için bunun büyük bir segment olmayacağını söyledi. Üstelik hükümetin muafiyetleri tamamen ortadan kaldırabileceğini, ancak bunun gerçekleşmeyeceğini umduğunu da belirtti.


“Temettü dağıtım vergisi (DDT) cephesinde Tripathy, “Temettü beyan eden şirket için kaynakta vergi indirimi (TDS) yerine alıcının elinde vergilendirilebilir. Ancak, Max Life Insurance gibi temettü beyan eden bir şirket için, bir karşılık alacaksınız. Dolayısıyla son 5 yıldır hissedarlarımıza beyan ettiğimiz temettü, aldığımız temettüden daha fazla oldu. Bu nedenle, etkiyi reddetmek açısından büyük bir rol oynayacak. Ancak en kötü durum senaryosu, 50 baz puan ile 80 baz puan arasında herhangi bir farkın marj etkisi olacak ve bu da marjlarımız üzerinde yaklaşık yüzde 3-4 etki olacak.”


Yerleşik bir değer düzeyinde hala bir belirleme yapmaktayız ve bence bu, gömülü değer etkisinin yaklaşık yüzde 1-1.5'i aralığında olabileceğidir.” dedi. “Etkinin ne olduğunu görmek için nakit akışı modellerimizi çalıştırın, bunu gelecek yıldan itibaren yerleştireceğiz.” şeklinde ekledi.