4 Sağlık Hizmetinde Düşük Kod Kullanım Örnekleri Görseli

4 Sağlık Hizmetinde Düşük Kod Kullanım Örnekleri

Düşük kodlu araçlar, yazılım geliştirme şeklimizde devrim yarattı. Bu platformlar, önceden programlama bilgisi olmadan özel, ölçeklenebilir ve hızlı çözümler oluşturmanıza olanak tanır. Düşük kodlu çözümler, uygulama geliştirmeyi bir BT komut ve kontrolünden belirli zorluklar için çözümler üzerinde çalışan kişilerin ellerine dağıtan araçlardır. Bu araçlar, en iyi şekilde yaratıcı problem çözme araçlarıdır. Sağlık sektöründe düşük kod teknolojisi için başlıca kullanım örneklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Hızlı test

Sağlık hizmetlerinde düşük kod, Covid 19 pandemisinin başlangıcında gerçek testini yaptı. O zamanlar (ve bugün bile), sağlık sistemleri öncelikle monolitikti. Herhangi bir değişiklik, aylarca süren etki analizi ve ardından eşit uzunlukta bir dağıtım süresi anlamına gelir. Virüsün ne kadar hızlı yayıldığı düşünüldüğünde, birincil sistemlerdeki değişiklikleri barındırmak gerçekçi değildi ve mümkün değildi. Düşük kodlu yazılımlar, bu gibi durumlarda hayati bir rol oynar. Örneğin, ülkedeki birçok eyalet ve şehir, vatandaşların bir test randevusu planlamasına izin veren uygulamaları prototiplemek için düşük kodlu yazılımları kullanabilir. Bu uygulamalar, sağlık hizmeti sunucuları ve ödeme yapan taraflardaki sistemlerle bağlantılı olup, randevuları semptomların ciddiyetine ve vatandaşların risk kategorilerine göre önceliklendirmiştir. Los Angeles gibi şehirler 72 saat içinde böyle bir sistemle hayata geçebilir. Düşük kodlu yazılımların etkinliği böyledir.

 

Ölçekte klinik testler

İlaç keşfi, tekrarlayan testler yapmak ve sonuçları titizlikle belgelemek için formülasyonlar gerektirir. Bu tekrarlanabilirlik, onu otomasyon için olgun bir örnek haline getiriyor. Düşük kodlu yazılım, reaktifleri karıştırmak, testi gerçekleştirmek ve sonuçları insanlardan çok daha kısa sürede belgelemek için gereken donanımı kontrol etmek için esnek uygulamalar oluşturabilir. Ayrıca, düşük kodlu çözüm, herhangi bir formülasyon adımı değişikliğine hızla uyum sağlayabilir.

 

Zamanlama sistemleri

Birkaç sağlık hizmeti sağlayıcısı, çizelgeleme sistemlerini hızla geliştirmek için düşük kodlu yazılımlar uyguladı. Örneğin, ABD'deki bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, yalnızca on gün içinde 10.000'den fazla sağlık çalışanını aşılamak için bir zamanlama uygulaması oluşturmak için düşük kodlu bir yazılım kullandı. Ek olarak, düşük kodlu çözümler genellikle, JSON ve XML gibi HL7 FHIR tanımlı biçimleri kullanarak merkezi sistemlerle veri alışverişi yapan bir yan bölmeye eşlik eder. Sağlık alanındaki mevcut BT altyapısı, halihazırda RPA ve iş süreci yönetimini kullanıyor. Birçoğu ayrıca, verileri çeşitli ve farklı sistemler arasında taşımak için etkinleştirici bir rol oynayan bir düzenleme motoru kullanır. Düşük kodlu yazılım çözümleri, botlar, hastalar, sağlayıcılar ve ödeme yapanlar arasındaki bu uçtan uca düzenlemeyi çok iyi yapar. Ve bunu, tamamen tasarlanmış ve test edilmiş bir çözümün ihtiyaç duyacağı kodlama için aylar harcamadan yapar.

 

Tedarik zinciri ve idari sistemler

Sağlık hizmetlerinde düşük kodun bir başka uygulaması, sağlayıcı operasyonlarının idari tarafındadır. Kolayca eğitilmiş AI ve ML modellerini kullanan düşük kod uygulamaları, tedarik zinciri süreçlerine ve tedarik mekanizmalarına yardımcı olabilir. Bu uygulamalar, daha az insanla ve ısmarlama yazılımlara göre %50'ye varan oranda daha düşük maliyetle yarı maliyetle devreye alınabilir. Düşük kod yazılımı sonsuz sayıda kombinasyon içerir. Erişimi ve işlevi, işletme sahibinin yaratıcılığı ve vizyonu ile sınırlıdır. Düşük kodlu yazılımın öncülü çok çekici olsa da, durum tespiti yapılmalıdır. Uygulamanın zaman içinde nasıl ölçekleneceğini anlamak önemlidir. Ayrıca, bugün çözdüğü ihtiyacın/zorluğun yarın tartışmalı hale getirilip getirilmeyeceğini de not etmek gerekir. Buna ek olarak, iş karar vericilerinin aynı zamanda herhangi bir eşzamanlı modernizasyon planının bu sistemleri sonunda kapsayıp kapsamayacağını veya düşük kodun gelecekte teknoloji operasyonlarını gerçekten dönüştürme potansiyeline sahip olup olmadığını anlamaları gerekir.