Gallagher Re, Verilerin Insurtech'te 'küçük Bir Toparlanma' Gösterdiğini Söylüyor Görseli

Gallagher Re, Verilerin Insurtech'te 'küçük Bir Toparlanma' Gösterdiğini Söylüyor

Reasürans şirketi Gallagher Re, Insurtech finansmanının toparlanma belirtileri gösterdiğini, ancak endüstrinin kendisini hala ilginç bir ekonomik kavşakta bulduğunu söylüyor. Insurtech finansmanı, bu yılın ilk ve ikinci çeyreği arasında %8'den fazla arttı, ancak ikinci çeyrek finansmanı, insurtech sektörünün rekor düzeyde ikinci en yüksek fon miktarını kaydettiği geçen yılın aynı dönemine göre hala %50 düştü. Bu, Global InsurTech Raporunun son baskısını yayınlayan reasürans şirketi Gallagher Re'ye göre. İkinci çeyrekte fonlama 2,41 milyar ABD Dolarına ulaştı ve bunun neredeyse 950 milyon ABD Doları, dördü ABD merkezli olmak üzere altı mega tura yayıldı. Ortalama işlem büyüklüğü, geçen çeyrekte 18,72 milyon ABD dolarından bu çeyrekte 22,11 milyon ABD dolarına yükseldi, ancak bu, toplam işlem sayısındaki %7'lik düşüşün gölgesinde kaldı.

 

Bulgular çeyreğe göre olumlu bir hareket gösterse de, insurtech finansmanı yıldan yıla hala önemli ölçüde düşük. 2021 yılındaki finansman, yılın ilk yarısındaki 7.38 milyar ABD Doları dahil olmak üzere 15,8 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk iki çeyreği için Insurtech finansmanı sadece 4,64 milyar ABD Doları tutarındadır. Gallagher Re, insurtech sektörü üzerinde baskı oluşturan küresel ekonomik baskılara rağmen rakamların “küçük bir toparlanma işaretleri” gösterdiğini söyledi. Enflasyon yükseliyor, ekonomiler küçülüyor ve her yerde toplu işten çıkarmalar duyuruluyor.

 

Insurtech'lerin Yatırımcılar İçin Gerçek Değeri Temsil Etme Zamanı

Gallagher Re InsurTech'in Küresel Başkanı Andrew Johnston, şirketler için sert bir uyarıda bulunuyor: “Küresel borsa, yakın tarihin en kötü günlerinden bazılarının ortasındayken, insurtech'ler ve insurtech yatırımcıları üzerindeki etki şüphesiz hissediliyor. 2022'nin başından bu son çeyreğe (Q2) kadar, şirket değerinin yaklaşık 9,3 trilyon ABD Doları'nın borsalardan silindiği tahmin ediliyor. “Küresel pazar küçülürken, insurtech ekosistemi çok ilginç bir dönemeçle karşılaştı. Makro düzeyde, kamu değerinin düşürülmesinde süpürülebilir veya aksi takdirde genel bir düşüş eğilimine sürüklenen bir yatırımcının portföyüne uygulanabilir bir yatırım alternatifi temsil edebilir; ve mikro düzeyde, ya daha düşük fiyatlı varlıkların mevcudiyetinden yararlanın ya da hayatta kalmak için mücadele edin.”

 

Johnston ayrıca, kısmen iş modellerindeki güvenlik açıkları nedeniyle, pazardaki herhangi bir gerilemeden genellikle en erken ve en sert şekilde yeni oluşan teknolojilerin etkilendiği konusunda uyarıyor. İyimserlik kurudukça piyasa değeri de azalır. Johnston bunun insurtech'e özgü olmadığını kabul ediyor, ancak insurtech'lerin devalüasyonunun daha belirgin olduğunu çünkü patlama günlerinde değerlemelerin “özellikle köpüklü” olduğunu iddia ediyor.