GlobalData, KOBİ'leri Siber Sigortadan Fiyatlandırıyor Görseli

GlobalData, KOBİ'leri Siber Sigortadan Fiyatlandırıyor

 

GlobalData, artan maliyetler onları işlerinin diğer alanlarına öncelik vermeye zorladığı için KOBİ'lerin siber sigortadan fiyatlandırılma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Pazar araştırma şirketi GlobalData'ya göre yükselen sigorta primleri, KOBİ'leri siber sigorta kapsamı dışında fiyatlandırıyor ve birçok işletmeyi riske maruz bırakıyor. Şirket, 250'den az çalışanı olan 2.000'den fazla İngiltere merkezli şirketle anket yaptı. KOBİ'lerin %17,3'ünün 2021'de siber sigortasının çok pahalı olduğu için olmadığını, %29'unun ise maliyetleri düşürmek için poliçelerini iptal ettiğini tespit etti. GlobalData, enflasyonun şirket bütçelerine daha fazla baskı yapması nedeniyle KOBİ'lerin 2022'de siber güvenceye öncelik verebileceği konusunda uyarıyor. Bu, artan siber saldırı olasılığına rağmen. Hibrit çalışma ve Ukrayna'daki savaş, Birleşik Krallık'taki işletmeler için siber risk düzeyini artırdı, bu da sigortacıların hayat pahalılığı krizine primlerini düşürerek yanıt veremeyecekleri anlamına geliyor.

 

Orta ölçekli işletmelerin neredeyse yarısı siber güvenceden yoksun

GlobalData, "mikro işletmelerin" neredeyse %80'inin ve küçük işletmelerin %60'ının siber sigortaya sahip olmaması nedeniyle, küçük işletmelerin artan maliyetlere daha fazla maruz kaldığını söylüyor. Orta ölçekli işletmelerin ancak yarısı bir siber saldırı durumunda kapsanmıştır. GlobalData Kıdemli Sigorta Analisti Ben Carey-Evans şunları söylüyor: “KOBİ bütçelerinin daralması ve sigorta şirketlerinin prim maliyetlerini düşürememesi nedeniyle artan maliyetler siber sigortacılar için gelecekte büyük bir sorun olacak. İşletmeler ve tüketiciler, yüksek yakıt ve enerji fiyatlarının tüketicilere harcayacak daha küçük bir harcanabilir gelir bırakmasıyla birlikte yaşam maliyeti krizinden çok etkilendi. GlobalData, siber sigorta poliçesini iptal eden işletme sayısının bu yıl sadece artmasını bekliyor.”

 

GlobalData'ya göre, Ukrayna'daki savaşın etkileri de dahil olmak üzere gelişen siber tehditler ortamında inovasyona ihtiyaç duyulacak. Baskılara rağmen, siber güvenlik endüstrisinin 2020 ile 2025 arasında hala 125 milyar ABD Dolarından 198 milyar ABD Dolarına çıkacağı tahmin ediliyor.

 

Durum 'yakında iyileşecek gibi değil'

GlobalData'da Tematik Analist olan David Bicknell şunları ekliyor: "Hiç kimse - güvenlik sağlayıcıların kendileri bile - saldırılara karşı güvende değil. Günümüzün her zaman bağlantılı dünyası, siber saldırganların ülkeleri, kuruluşları ve bireyleri bozmaları için sayısız fırsat sunuyor. Covid-19 pandemisi ve Şubat 2022'den bu yana Ukrayna-Rusya çatışması tarafından şiddetlenen dünya çapında zorlu bir jeopolitik ortam, siber saldırganlara aktif olarak sömürdükleri eşit olmayan bir oyun alanı hediye etti. “Biden yönetiminin üst düzey siber yetkilileri geçtiğimiz günlerde daha sık siber saldırıların ABD şirketleri ve bireyleri için 'yeni normal' olduğu konusunda uyardı. Ya da daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, orada işler kötü ve yakın zamanda iyileşmeleri pek mümkün değil.”