Insurtech için IoT ve AI’ın kombinasyonu gerçek bir devrim mi? Görseli

Insurtech için IoT ve AI’ın kombinasyonu gerçek bir devrim mi?

Sigorta sektörünün temeli veridir ve gelişmekte olan iki teknoloji olan Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yapay zeka (AI) bu temeli her zamankinden daha kullanışlı hale getirmektedir. Bu yüzden Insurtech için IoT ve AI kullanımı gün geçtikçe artıyor.


Günden güne gelişen ve kullanımı artan IoT, internete bağlı cihazların gerçek zamanlı veri göndermesine ve almasına izin veren bir teknoloji. Sigorta şirketleri operasyonları kolaylaştırmak, müşteri deneyimini iyileştirmek, güvenli sürüş ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı davranışlar için indirimler sunmak ve teşvik etmek, riskleri daha doğru hesaplamak, rekabet avantajını artırmak ve uyumluluğu kolaylaştırmak için IoT verilerini giderek daha fazla kullanıyor. 


Bu oranın yakın gelecekte katlanarak artması bekleniyor. Çünkü bu sadece bir başlangıç. Insurtech IoT cihazlar, kayıp kontrolü, fiyatlandırma, sigortalama ve pazarlama gibi diğer faaliyetler için giderek daha değerli olacaktır.


IoT, düzenlemek ve değerli olanı çıkarmak için AI olmadan verimli bir şekilde yönetilemeyecek oranda büyük bir veri akışı üretir. Insurtech projelerinde IoT ve AI'yi birlikte kullanmak sadece sigorta şirketlerine değil, aracılara, işverenlere, çalışanlara ve tüketicilere de fayda sağlayabiliyor. Bazı IoT yazılım firmaları artık makine öğrenimi tabanlı analitik gibi yerleşik AI özellikleri sunuyor. Yapay zeka ve analitik, veri samanlığında iç görü iğnelerini bulabilir ve başka türlü saptanamayan kalıpları ve eğilimleri belirlemeyi öğrenebilir.


Araç hızını, fren fonksiyonunu ve sürüş alışkanlıklarını izleyen teknolojiler otomatik sigortayı dönüştürmeye başlıyor. Birkaç sigorta şirketi, verileri güvenli olduğunu gösteren sürücülere tasarruf sağlar.


Yaklaşık her beş Amerikalıdan biri giyilebilir bir fitness cihazına sahiptir. Giyilebilir cihazlar, bireyin günlük egzersiz seviyesi, kalp atışı hızı ve hatta uyku uzunluğu ve kalitesi de dahil olmak üzere kapsamlı veriler sağlayabiliyor. 


Hem bireysel hem de grup poliçeleri satan hayat ve sağlık sigortacıları, bu verilere dayanarak sigortalıların sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemesini, onlara uygun indirimler sunmayı ve sigortalama sürecini ve fiyatlandırmayı geliştirmek ve kullanıcıları motive etmek için kullanabiliyorlar. 


Bu açıdan sigortacılıkta giyilebilir malzemeler dayalı insurtech projeleri tıbbi testlere olan ihtiyacı azaltan veya ortadan kaldırabilen veriler sağlar. Bazı insurtech projeleri, giyilebilir veri analitiğini basitleştirilmiş sigortalama için kardiyo kondisyon skorlarıyla entegre ederek verileri ayrıca ürün geliştirmeye de yardımcı olabilecek şekilde kullanmayı deniyor.


Kalp atışı düzensizliklerini ve yüksek tansiyonu tespit edebilen giyilebilir cihazlar da sigortalıları erken tedavi ihtiyacına karşı uyararak sigortacıların maliyetlerini düşürebilir. Ama olumsuz yanları var. Sigortacı, bir cihaz giyen bir müşteriye bağlandığında en özel bilgi türüne erişebilir. (Kişinin sağlığından daha kişisel ne olabilir?) Bu nedenle sigorta şirketinin güvenliği sağlamak ve müşterilere ve işverenlere (bir grup politikası ise) kişisel sağlık bilgilerinin Fort Knox gibi korunacağına güvenilir bir şekilde güvence verebilmek için özen göstermesi gerekir.


Sigortacılar elbette her zaman hassas bilgilerle uğraştı, ancak IoT verilerinin hacmi hackerl'ar ve diğer suçlular için daha fazla fırsat sunuyor. AI, burada olası saldırı veya sahtekarlığın erken uyarı tespitini sağlamada da bir rol oynayabilir.