Insurtech'in Teknoloji Parçası nedir? - Blockchain Görseli

Insurtech'in Teknoloji Parçası nedir? - Blockchain

Blockchain, Nesnelerin İnterneti (IoT), Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenmesi (ML), sigorta endüstrisinde devrim yaratan teknolojilerden sadece bazıları. Ayrıca bu teknolojilerin hepsi geçtiğimiz on yıldaki en popüler teknolojiler arasında. Blockchain kripto para birimleri ile birlikte yükseliyor, IoT her şeyle entegre olarak yükseliyor, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi ise hala verileri en etkili şekilde nasıl kullanabileceklerini bulmaya çalışıyor. Ancak, sigorta teknolojilerinin tüm bunlar arasındaki rolü nedir? Bu blog dizisinde cevabı bulmaya çalışacağız. Bu bölümde blockchain hakkında konuşacağız!


Blockchain vaatler ile birçok endüstride devrim yaratıyor. Peki bu büyülü vaatler neler? Maliyetleri düşürmek, verimliliği artırmak ve topluma genel olarak olumlu bir değişim sağlamak. Sigorta endüstrisinde blockchain kullanımında durum sayısızdır. Örneğin yazılım sisteminizde, her iki tarafın da kabul ettiği bir dizi kuralları içeren, bilgisayar koduna yerleşik kendiliğinden uygulayan sözleşmeler olan akıllı sözleşmeleri (smart contacts) kullanabilirsiniz. Bu kurallar her iki tarafça da yerine getirildiğinde, sözleşme otomatik olarak uygulanır.


Bu nedenle, akıllı sözleşmeler daha yüksek hız ve maliyet verimliliği sağlamanın yanı sıra, bir sözleşmenin prim ödemeleri ve kapsamı ile ilgili olarak daha yüksek görünürlük sağlar. Ödeme yapıldıktan sonra şeffaflığı da artırarak kullanıcıya bildirimler sunabilir ve kullanıcıların sözleşmeyi ve gerçek zamanlı olarak performansını takip etmelerini sağlar.


Sigorta teknolojilerinin içindeki blockchain'in ek bir avantajı ise, talep sürecini kolaylaştırmaktır. Normal olarak, sigorta talebinin işlenmesi, sigorta şirketlerinin yanı sıra üçüncü şahıs firmaların işbirliğini de içerir; bu, insan hatasına olanak bırakan yavaş bir manuel işlemdir. Blockchain, sırayla zaman kazandıran birden fazla firmadan kayıt toplayarak bu süreci kolaylaştırıyor. Ayrıca insan hatası olasılığını da azaltıyor. Bunlar, insurtech şirketlerinin kendi yazılım sistemlerinde blockchain teknolojisini kullanmak istemelerinin nedenlerinden bazıları diyebiliriz. Firmalar müşterilerin talepte bulunma hızını ve verimliliğini artırmak istiyorlar, böylece müşteriler için çok daha keyifli bir deneyim yaratabilirler. Ve blockchain burada aranan anahtar olabilir.