Insurtech'in Teknoloji Tarafı Nedir? - Nesnelerin İnterneti Görseli

Insurtech'in Teknoloji Tarafı Nedir? - Nesnelerin İnterneti

Blockchain, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, sigorta endüstrisinde devrim yaratan teknolojinin sadece bazıları. Ayrıca hepsi son on yıldaki trend teknolojilerden biri. Peki, insurtech'in tüm bunlardaki rolü nedir? Bu blog dizisindeki cevabı bulmaya çalışacağız. Bu bölümde nesnelerin interneti hakkında konuşacağız!


Sigorta endüstrisi için sadece bir kağıt parçası ve bir söz günleri çoktan geride kaldı. Artık teknoloji her sektörü etkiliyor. Insurtech'in arkasındaki teknoloji bu değişimi mümkün kılıyor. InsurTech, bu dönüşümün merkezinde, ev sigortasında göze çarpmaktadır. Akıllı ev teknolojisi tutarlı bir şekilde müşterilere katma değer sağlıyor. Ayrıca müşterilere her zaman evleriyle ilgili bilgi veriyor.


Verimliliği artırmak, InsurTech endüstrisinde kilit bir odak noktasıdır. Sigorta süreçlerinde verimlilik kilit bir öneme sahip. Nesnelerin İnterneti aracılığıyla, InsurTech firmaları kişiselleştirilmiş iletişim sağlayabilir, riski azaltabilir ve müşteri deneyimini iyileştirebilir. Bu sayede verimlilik artar ve kullanıcılar daha iyi bir deneyim yaşar. 


İnsanlar artık Amazon gibi çeşitli e-ticaret platformlarından IoT cihazları satın alabiliyor. IoT cihazlarının erişilebilir olması kullanımını daha da artırıyor. IoT'nin ev güvenlik sistemleri ve InsurTech şirketleri tarafından benimsenmesi daha akıllı ev güvenlik sistemleriyle sonuçlanmıştır. Hırsızlık, yangın ve su hasarı gibi beklenmeyen bir felaketten kaynaklanan hasarı en aza indirmeye yardımcı olmak için eve sensörler ve akıllı yangın alarmlar yerleştirilmiştir. Bu, müşterilere evlerini korurken proaktif bir yaklaşım benimseme yeteneği verir.


IoT'nin artan kullanımı, artan verimlilik ve kaynakların optimizasyonu ile azaltılmış maliyetlerin yanı sıra önleme yoluyla iyileştirilmiş güvenlik sağlar. IoT'yi sigorta endüstrisine entegre etmenin diğer faydaları, riskleri daha doğru bir şekilde belirleyebilme yeteneğidir. Geleneksel olarak, sigorta şirketleri primleri belirlemek için yaş, adres gibi göstergelere güvenmiştir. IoT ve ağ cihazları aracılığıyla, sigortacılar müşterilere özgü, daha iyi ilişkiler kuran ve müşterinin genel deneyimini geliştiren veriler toplayabilir. Bu yönü ile Nesnelerin İnterneti sigorta teknolojileri için oldukça önemlidir.