IoT: Gerçek bir atılım mı yoksa fazla mı abartılıyor? Görseli

IoT: Gerçek bir atılım mı yoksa fazla mı abartılıyor?

Birçok endüstri yöneticisi, Nesnelerin İnterneti'nin (Iot) sunduğu fırsatlar hakkında güvenle konuşur, ancak bu gerçekten heyecan verici bir fırsat mı yoksa hepsi geçici bir heyecan mı? Fırsatlar ve tehditler hakkında düşünmeye başlamak için, basit bir operasyonel tanım bize yardımcı olacaktır:


Nesnelerin İnterneti: Veri toplayan ve ileten bir ağa bağlı farklı “şeyler” ile yorumlayabilir ve daha sonra toplu kullanılabilien bilgileri toplayan çeşitli cihazlar diyebiliriz. Bu “şeyler” evlerde, işyerlerinde, taşıtlarda ve kamuda gündelik olarak kullanılıyor olabilir. Teknoloji, otomatizasyonun yanı sıra artık bize dünyanın dört bir yanından uzaktan erişim ve kontrol sağlıyor.


Elbette, sigorta dünyasında teknolojinin uygulanması da geniş kapsamlı olacaktır. IoT riskleri izlemeye, tespit etmeye ve kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Bir kayıp durumunda erken müdahaleye izin verecek, potansiyel olarak daha fazla zararı azaltacak ve gerçekte ne olduğuna dair değerli kanıtlar sunacaktır. 


Sigorta şirketleri uyum sağlamalı


Birçok sigorta yöneticisi teknolojiyi teşvik edici bulur, ancak iş yapma şeklimizi değiştirme konusunda sektör biraz soyut kalıyor. İleride, bazıları diğerlerinden daha spekülatif olan IoT cihazlarının sayısıyla ilgili çok sayıda tahmin var, ancak 2020 yılına kadar 26 milyar civarında bir yerde ve sonraki birkaç yıl içinde hızla büyüyen bir fikir birliği var gibi görünüyor. Bu nedenle sigorta endüstrisi, müşteriler evlerinde ve işyerlerinde IoT sitemlerini kullanırken istemsiz bir paradigma değişikliğiyle karşı karşıya kalıyor.


Müşteri ihtiyaçları ve karşılaştıkları risklerin doğası değişecektir. Sigortacılar ve reasürörler, müşterilerinin aldığı yolculuğun bir parçası olabilir veya dünya değiştikten sonra yeni paradigmayı yakalamaya çalışabilir. Denklemde bir sigortacı olsun ya da olmasın, bu değişiklikler müşterilerin ihtiyaç duyduğu sigorta ürünlerini temelden değiştirecektir. 


Muhtemelen sigortada en iyi bilinen IoT örneği, oto sigortasında telematiktir. Ancak sızıntıları tespit etmek için su sensörlerinin benimsenme oranı veya Lloyd's of London ile IoT sensörlerini yan yana getiren Parsyl arasındaki yeni ortaklık gibi sürekli yeni örnekler ortaya çıkmakta.