IoT ve 5G Bağlantısı Insurtech'i Nasıl Dönüştürüyor? Görseli

IoT ve 5G Bağlantısı Insurtech'i Nasıl Dönüştürüyor?

Over-C için Risk ve Sigorta Piyasaları Direktörü Chris Gill, yeni teknolojiler ve IoT ve 5G'nin insurtech'i nasıl dönüştürdüğü hakkında konuşuyor. Chris Gill, veri kaynakları ve analitik çözümlerinde uzmanlaşmış İngiltere merkezli insurtech Over-C'nin Risk ve Sigorta Piyasaları Direktörüdür. Veri, analitik ve IoT bağlantılı teknolojiler konusunda tutkulu ve bu teknolojilerin, özellikle sigorta sektöründe, riski anlama ve yönetme şeklimizi değiştirdiği görülüyor. Aynı zamanda QBE'de eski Risk Çözümleri Başkanıdır ve dijital dönüşüm, bağlantılı risk yönetimi ve dijital ortaklıklar için IOT yazılımında uzmanlaşmıştır. IoT ve daha fazla bağlantının yakın gelecekte insurtech'i ne kadar değiştireceğini Chris Gill’den dinleyelim.

 

IoT cihazları, insurtech sektöründeki olayları ne kadar etkiliyor ve en çok hangi alanlarda artış görüldü?

-         IoT kesinlikle yeni bir şey değil, ancak 1980'lerden beri şu ya da bu şekilde var olmasına rağmen. Artık neredeyse tüm endüstrilerin büyük miktarlarda gerçek zamanlı veri yakalayan bağlantılı akıllı ortamlarla birlikte IoT'yi bir dereceye kadar kullandığı bir zamandayız. Sigortadaki gerçek zamanlı verilerin bariz faydalarına rağmen, özellikle ticari Kaza ve Mülkiyet sigortaları, sigorta poliçelerini seçerken ve fiyatlandırırken hala büyük ölçüde statik risk faktörlerine dayanmaktadır. IoT ve müşterilerin dinamik risk verilerinin sunduğu olanaklar hakkında küresel sigorta pazarında artık bir heyecan dalgası var, ancak genel olarak alım yavaş kalıyor.

 

Topladıkları verileri yönetme konusunda insurtech'lerin karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir ve neden?

-         Genel olarak dijitalleşme söz konusu olduğunda sigorta endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluğun teknoloji odaklı bir yetenek havuzunun olmaması olduğunu söyleyebilirim. Son zamanlarda, en büyük sigorta şirketlerinden bazıları, dijital çağ için sistemleri ve süreçleri modernize etmeye yardımcı olacak yenilikçileri işe almak için teknoloji sektörüne bakıyor, ancak kendi başına hazır bir Insurtech uzmanları havuzu yok. Sigorta dünyasının, doğru IoT kullanımının avantajlarından yararlanmak için kültürünü dijital olarak daha bilgili hale getirmek için değiştirmesi kritik önem taşıyor.

 

Ana akım bir hizmet haline gelen 5G'nin insurtech'ler üzerinde nasıl bir etkisi olacak? İşleyebileceklerinden daha fazla veriyle mi sonuçlanacaklar?

-         Veri toplama ve analiz etme altyapısı aslında zaten orada ve 5G, mevcut veri süreçlerini dönüştürmekten ziyade gerçekten iyileştirmeye hizmet ediyor. Sigorta sektörü, 5G gibi parlak yeni şeylere güvenmek yerine veri yönetişimi gibi alanları geliştirerek veri operasyonlarının temellerini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Sonuç olarak: 5G, sigorta sektöründeki dijital operasyonlar için güzel bir destek olacak, ancak sektör, 5G'nin faydalarından yararlanmadan önce temel veri süreçlerinde yapacak çok işi olmadığı için kendini kandıramıyor.

 

Güvenlik açısından bakıldığında, insurtech'ler kendilerini ve müşterilerini bu artan cihaz kullanımından korumak için ne yapmalıdır?

-         Daha fazla bağlantı ile her zaman daha fazla risk vardır. Dijital dünyaya geçişte yavaş olan sigorta sektöründe, bu risk daha önce karşılaştığı riskten çok farklı olacaktır, bu nedenle sigorta şirketlerinin bir teknoloji ortağı ararken gerekli özeni göstermeleri zorunludur. modern, dijital olarak etkinleştirilmiş bir işletmeden beklenen minimum güvenlik standartlarını takip ederler.

 

IOT ile ilgili olarak Insuretech'in geleceği nasıl görünüyor ve önümüzdeki 12 ay içinde izleyeceğimiz trendler neler?

-         Dinamik risk verilerini toplamaktan ve nihayetinde müşterilerinin risk kalitesi hakkında daha derin bir anlayış geliştirmekten, müşterilerinin IoT'sinin gücünü etkili bir şekilde bağlayabilir ve kullanabilirlerse, ticari sigorta sektörü için bazı büyük fırsatlar vardır. IoT'yi benimseyen müşteriler, ESG, risk azaltma ve iddiaların savunulabilirliğinde önemli gelişmeler yaşadı. Dikkat edilmesi gereken eğilimler açısından, yakın zamanda dinamik risk faktörlerini izleyen çok daha fazla sigortacı görmeye başlayacağımızı ve ticari Kaza ve Mülk politikalarını müşteriler için daha doğru bir şekilde seçmelerini ve fiyatlandırmalarını ve daha odaklı ek katma değer sunmalarını sağlayacağını düşünüyorum.