Siber güvenlik sigortası hakkında bilinmesi gereken 2 şey Görseli

Siber güvenlik sigortası hakkında bilinmesi gereken 2 şey

Sigorta şirketleri bir noktadan sonra firmaların kendilerine ağır ekonomik yükler bindiren siber saldırılar ve onlara olanak tanıyan ihmallere karşı siber güvenlik sigortalarına yönelecek. Siber sigorta, kurumsal risk yönetiminin önemli ve değerli bir parçası olabilir.


Siber sigorta endüstrisinin neler yapabileceğini, neler yapamayacağını ve siber sigorta endüstrisinin yönünü anlamak, bir siber sigorta poliçesinden en iyi şekilde yararlanmak için kritik öneme sahiptir.


Ne kadar siber riski aktarabileceğinizi anlayın


Sigorta, tüm güvenlik sorunlarınızı ortadan kaldıran sihirli bir değnek değildir. Siber sigorta poliçesi, etkili bir şirket içi güvenlik departmanını geliştirmenin yerini tutmaz. Yakın zamana kadar, siber güvenlik konusunda eğitim veya altyapıya sahip olmayan, teknik olmayan birçok yönetici, güvenlik insanlarının onlarca yıldır çığlık attığı riskleri hafife almıştır.


Peki hangi riski aktarabilirsiniz? Bu, bir sigortacı ile sigortalılar arasındaki özel bir ilişki olmakla birlikte, tipik olarak poliçeler toplam kayıpların sadece bir kısmını kapsar. Equifax zararlarını bir milyar dolara yakın tahmin etti, ancak yaklaşık 100 milyon dolarlık bir sigorta ödemesi aldı.


Poliçelerin çoğu, yukarıda belirtilen PR kriz yönetimi insanlarının teknik tavsiye dahil bazı çalışmaları ve kayıplarını kapsamaktadır. Bununla birlikte, büyük bir güvenlik olayı durumunda, siber sigorta bir balta ile yapılan kazada ancak yara bandı olacaktır. Bu yüzden siber güvenlik sigortalarına yaklaşım sigorta şirketleri için oldukça önemli.


Siber riski ölçebildiğiniz kadar ölçün


Siber sigortanın asıl faydası, ilk etapta poliçeyi almak için gereken iş olabilir. Çoğu siber sigorta poliçesi, kuruluşunuzda belirli güvenlik denetimleriyle ilgili giderek daha ayrıntılı sorguları olan uzun anketleri içerir.


Bu iki ana faktörden kaynaklanmaktadır. İlk olarak, sürekli değişen tehdit ortamı, herhangi bir anda riski tespit etmenin zor olduğu anlamına gelir. İkincisi ve daha da önemlisi sabotaj riskini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kötü niyetli hiçbir insan depremlere neden olamaz ve kundaklama sonucu meydana gelenler kazara çıkan yangınlara kıyasla nadirdir. Bu yüzden sigorta şirketleri riski daha bilimsel bir temelde nicelendirme ihtiyacının farkında olmalı ve bunu yapmak için çalışmalıdır.