Swiss Re'nin yeni raporu ile Digital Trust'ın önemi Görseli

Swiss Re'nin yeni raporu ile Digital Trust'ın önemi

Global reasürör Swiss Re, Digital Trust'ın önemini özetleyen yeni bir çalışma yayınladı. Rapor, öğeyi “kullanıcılarına güvenli, güvenilir ve etik çevrimiçi programlar veya cihazlar sağlama yeteneklerini gösteren şirketler tarafından kazanılan kritik bir para birimi” olarak adlandırıyor. Swiss Re'nin verileri, kuruluşların bir dizi adımla dijital güven oluşturması gerektiğini ortaya koyuyor. Ayrıca, yeniden/sigorta endüstrisinin dijital güvenin nasıl güvence altına alındığını ve sürdürüldüğünü şekillendirmeye nasıl hazır göründüğünü ele alıyor. Swiss Re, raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital güven, kullanıcılarına güvenli, güvenilir ve etik çevrimiçi programlar veya cihazlar sağlama yeteneklerini kanıtlamış şirketler tarafından kazanılır. Dijital güvene sahip olmanın faydaları kolayca görülmeyebilir, ancak onu kaybetmenin maliyeti çok büyük olabilir.”

 

Dijital teknolojiler zengin çözümler sunarken, aynı zamanda şu anda bir dizi risk de barındırmaktadır. Örneğin, nasıl sağlıklı kalınacağına dair yanlış bilgi, insan hayatından yılları uzaklaştırır ve ayrıca küresel ekonomiye yılda tahmini 1 trilyon ABD Dolara mal olur. Ayrıca, kuruluşların dijital güven sorunlarından dolayı maruz kaldığı itibar zedelenmesi, kaybedildikten sonra yeniden kazanılması çok büyük ve karmaşık olabilir. Yanlış bilginin rolü küçümsenemez. Örneğin, kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara büyük ölçüde yetersiz beslenme ve egzersiz eksikliği neden olur, ancak rapora göre sağlıklı beslenme ve formda kalma konusunda endişe verici miktarda çevrimiçi bilgi yanıltıcı ve hatta yanlıştır. Swiss Re Enstitüsü'nün tahminlerine göre, bu yanlış bilgilendirme yalnızca değerli yaşam yıllarının kaybına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda küresel olarak yılda 1 trilyon ABD Doları'na yakın bir maliyete de yol açıyor.

 

Gelişmiş iş uygulamaları siber güvenliği iyileştiriyor.

Swiss Re raporu, dijital teknolojilerin etkisini ve dijital güvenin nasıl elde edildiğini özetliyor. PWC'nin 2022 Global Digital Trust Insights Anketine göre , en yeni iş uygulamalarını kullanan kuruluşların 2020'den bu yana siber güvenlik yönetiminde kritik ilerleme kaydetme olasılığı iki kat daha fazla. Rapor ana hatlarında yer alan konular ise; Blockchain gibi teknolojilerin güveni ve şeffaflığı nasıl iyileştirebileceği ve sigortacılıktaki “güven oranını” nasıl destekleyebileceği, “Dijital Güven Piramidi”ne genel bir bakış – kavramın daha iyi anlaşılmasını teşvik etmek ve dijital güvene yaklaşmak için bir mercek olarak dokuz adımlı bir metodoloji.

 

Halihazırda toplumsal sektörlerde güven oluşturmaya hizmet eden sigortacılar, dijital güvenin kanalları olabilir. Rapor, küresel siber sigorta pazarının 2026 yılına kadar 25 milyar doların üzerine çıkmasının beklendiğini belirtiyor. Rapor bulguları hakkında konuşan Swiss Re Enstitüsü Araştırma Başkanı Christoph Nabholz, "Bir reasürör olarak güven, işimizin temel bir parçasıdır. Basit bir ifadeyle, bir sigorta poliçesi satın aldığınızda, bir sigorta poliçesi satın aldığınızda, bize şu sözü verirsiniz: afet durumunda size maddi tazminat sağlayacak ve sözümüzü tutmamız için bize güveneceksiniz. Sağlığımızı ve sahip olduklarımızı nasıl yönettiğimiz ve çok daha fazlası dahil olmak üzere, teknolojik yeniliklerin hayatımızı yaşama şeklimizi değiştirdiği bir dünyada, dijital güven son derece önemli hale geldi." Swiss Re'deki Reasürans CEO'su Moses Ojeisekhoba , "Müşterilerimize verilerin sorumlu bir şekilde ele alınacağına dair güvence sağlamak, dijital teknolojilerin tüm potansiyelini gerçekleştirmenin bir ön şartıdır" dedi. Reasürans işinde, yarattığımız ve geliştirdiğimiz tüm dijital ürün ve çözümlerin temelini dijital güven oluşturuyor. Dijital güven oluşturmak, kazanmak ve sürdürmek küçümsenemez."