Tarihin En Ünlü Kişilerinin Hayat Sigortası Poliçeleri Görseli

Tarihin En Ünlü Kişilerinin Hayat Sigortası Poliçeleri

Sigorta şirketleri Aviva ve Zürih'in yardımıyla, tarihin en ünlü isimlerinden bazılarının hayat sigortası poliçelerini ortaya çıkarmak için arşivleri araştırdık. Modern tıptan modern müziğe son 300 yılda çok şey değişti. Artık yeni belgeler hayat sigortasının da nasıl değiştiğine ışık tutuyor. Aviva ve Zürih gibi sigorta şirketlerinin yardımıyla, Charles Dickens'tan Kraliçe Victoria'ya kadar en ünlü tarihi şahsiyetlerden bazılarının hayat sigortası poliçelerini ortaya çıkardık. Üç yüzyıldan 1715'e kadar uzanan bir politika bile var.

 

İngiliz Sigortacılar Birliği'ne (ABI) göre , bugün vadeli hayat sigortası poliçelerinin ortalama ödemesi neredeyse 80.000 sterlin. Ancak raporlar, ABD'li teknoloji milyarderleri gibi zengin ve ünlülerin kendilerini yüz milyonlara sigortalattığını gösteriyor. Peki bu eski ünlülerle nasıl karşılaştırılır? Ve kim daha iyi bir örtüye sahipti - Dickens mı yoksa yetişkin yaşamının çoğunda hüküm süren kraliçe mi? Cevaplar şaşırtıcı ve hayat sigortasının çağlar boyunca geçirdiği evrime ışık tutuyor.

 

Kraliçe Viktorya

İngiltere'nin en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdarı, İngiliz tarihinin en heybetli isimlerinden biridir. Kayıtlar, tahta çıktıktan yaklaşık 14 yıl sonra, Temmuz 1851'de Sun Life Assurance ile 2.000 sterlinlik bir poliçesi olduğunu gösteriyor. Bu miktar, bugünün parasıyla 170.000 £ değerinde olurdu. Poliçe, sigortalanabilir bir menfaati olan herkes tarafından alınabilirdi, ancak sağlık memurunun kitabında bir kayıt bulunması, bunun Victoria veya ona çok yakın biri tarafından çıkarıldığını gösteriyor. Politikanın listelenmesi, mesleğini oldukça uygun bir şekilde 'Kraliçe' olarak veriyor; bir avukat ve bir kereste tüccarı arasında arşiv kitaplarında sıkışıp kalmıştır. Kendini onun ölümüne karşı koruyan tek kişi Victoria değildi. 1901'e kadar olan yıllarda, Victoria'nın sağlığı önemli ölçüde azaldı ve - 81 yaşında - halk, saltanatının sonunun yaklaştığını kesinlikle hissetmiş olmalı. Kraliçenin ölümünden sadece beş gün önce, tiyatro topluluğu Engelbach & Greet, kendilerini herhangi bir olumsuz etkiden korumak için bir politika çıkardı. Altı ay boyunca 5.000 sterlinlik sigorta içindi ve prim 500 sterlindi.

 

Bu, sigortacılar için değil, tiyatro şirketi için sonuç veren bir kumardı. Aviva'nın arşivlerindeki bir makbuz, Engelbach & Greet'in 26 Şubat 1901'de Norwich Union'dan 5.000 Sterlin aldığını gösteriyor - bugün 430.000 Sterlin'e eşdeğer. Toplamda, sigortacıların kendilerini kraliçenin ölümüne karşı sigortalayan kuruluşlara 250.000 sterlin (bugünkü parayla 21,5 milyon sterlin) ödediğine inanılıyor.

 

Agatha Christie

En çok satan polisiye roman yazarı Agatha Christie, evrensel olarak o kadar popüler ki, kitapları yalnızca İncil ve Shakespeare'in eserleri tarafından satıldı (ki, kabul edelim ki, 300 yıllık bir avantaja sahipti). Christie 1976'da öldüğünde manşetlerdeydi. Norwich Union arşivleri, 1959'da Christie'nin evli olduğu Agatha Mallowen adıyla bir hayat sigortası poliçesi yaptırdığını gösteriyor. 70'e yaklaşan ve Nil'de Ölüm ve Doğu Ekspresinde Cinayet gibi en ünlü romanlarını çoktan kaleme almış olan Christie için artık çok geçti. Kayıtlar ayrıca, Christie 1976'da öldüğünde, politikanın 29.970.05 sterlin (bugün enflasyonu hesaba katarken 160.000 sterlinin üzerinde) ödediğini gösteriyor. Ödemeden kimin yararlandığına dair bir kayıt yok - ancak 1978'e kadar yaşayan ikinci kocası Max veya kızı Rosalind olması muhtemel.

 

Charles Dickens

Charles Dickens, 19 Kasım 1841'de Eagle Insurance ile bir hayat poliçesi imzaladığında, Nicholas Nickleby ve Oliver Twist dahil olmak üzere beş roman yayınlamıştı. 5.000 £ (bugün 360.000 £) değerinde teminat ödedi - belki de yeni keşfettiği şöhretini ve servetini yansıtıyordu. Politika, Dickens'ın babası John'un huzurunda imzalandı ve arkadaşı aktör William Charles Macready tarafından “genel sağlığı çok iyi” olarak tanımlandı. Bu kadar genç yaşta hayat sigortası yaptırmasının nedeni, yaklaşmakta olan Amerika seyahati olabilir. Politikayı imzaladıktan iki aydan kısa bir süre sonra Dickens, Boston, Washington DC, kırlar ve güneyi ziyaret edeceği ABD'ye doğru yola çıktı. Önceden hayat sigortası yaptırma eğilimi neredeyse haklı çıktı - Atlantik'i geçmek zordu ve kabini o kadar küçüktü ki, onu bir zürafanın saksıya zorlanmasına benzetti. Sigorta Dickens'ın ölümüne kadar yürürlükte kaldı ve Ekim 1870'de Eagle Insurance yararlanıcılara 6.337 £ ödedi - bugün enflasyona göre ayarlandığında 500.000 £ 'dan fazla.

 

Robert Walpole

18. yüzyıl devlet adamı Robert Walpole, unvanı kendisi kullanmamış olsa da, genellikle Birleşik Krallık'ın ilk Başbakanı olarak kabul edilir. 1715'e gelindiğinde, Walpole iktidara gelmeden altı yıl önce, yeni taç giyen Kral I. George'un sarayında zaten etkili bir şahsiyetti. Aynı yıl, hayat sigortasının en eski örneği olan Dostane Cemiyet'in üyesi oldu. Bugün bildiğimiz gibi, hayat güvencesinden çok bir piyango gibiydi. Herhangi bir zamanda maksimum 2.000 üye olabilir ve sağlıklı göründükleri ve yaşları 12 ile 45 arasında olduğu sürece herkes katılabilir. Bir hükümet bakanı ve milletvekili olarak Walpole, kendisine neredeyse bir yer garanti edecek kadar önemli olurdu. Her üye, 6 sterlin ve 4 şilin (genel bir işçi için yıllık maaşın yaklaşık üçte biri) tutarında bir sabit yıllık prim ödedi. Karşılığında, programdaki paylarını temsil eden bir sayı alacaklardı. Üyeler istedikleri kadar numara için ödeme yapabilirler. Her yılın sonunda, katkılar - işletme masrafları eksi - o yıl ölen üyelerin ailesi arasında bölündü. Aldığınız miktar, sahip olduğunuz numaraya ve ayrıca kaç üyenin öldüğüne bağlıydı. Belirli bir yılda ölen tek üye siz olsaydınız, aileniz tüm pottan faydalanırdı. Sektörün 300 yılda ne kadar değiştiğini gösteren hayat sigortasının öncüsü oldu.