Türkiye Insurtech Ekosistem Haritası Görseli

Türkiye Insurtech Ekosistem Haritası

InsurTech, sigorta teknolojileri anlamına gelen bir jargondur. Sigorta sektöründe yer alan her alanı daha dijital kılan daha hızlı ve maliyetsiz çözümleri teknoloji ile sağlayan her türlü girişime Insurtech girişimi denir. Yapay zekadan robotik süreçlere birbirinden çeşitli teknolojileri sigorta sektörüne entegre eden girişimlerin ileri teknoloji uygulaması sayesinde; soru yanıtlamaktan otomatik poliçe teklifi oluşturmaya, fatura onaylamaktan anlaşmalı kurum yönlendirmesi yapmaya kadar 40'dan fazla süreci gerçekleştirerek hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf edilmektedir.


Insurtech Hub Istanbul, sigorta sektöründe şeffaflık sağlayan, sektöre özgü girişim ekosistemini tek bir yerde tasvir eden ve gerekli verileri bir araya getirmeyi amaçlayan Türkiye InsurTech Ekosistem Haritasını oluşturdu. Yıldız Teknopark işbirliği ile tanıtılan Türkiye InsurTech Ekosistem Haritası, sigorta değer zinciri boyunca iş modeli yeniliklerine ve yeni teknolojilere odaklanan InsurTech girişimlerini içerir. Yalnızca aktif şirketler dahildir aynı zamanda düzenli olarak yeni güncellemelerin de ekleneceği bildirilmiştir.


Daha büyük bir ekosistem haline gelme vizyonuyla InsurTech Hub Istanbul tarafından oluşturulan ekosistem haritası; sırasıyla DACH Bölgesi'ndeki girişimleri, sonrasında tüm Avrupa kıtası Insurtechlerini ardından tüm Dünya verilerini barındıran bir ekosistem haline gelmeyi hedeflemektedir. Insurtech Hub İstanbul tarafından InsurTech Ekosistem Haritası Çalışması; sigorta sektörü dahilinde yürütülen çalışmalar için bir veri havuzu oluşturmak, dahilinde olan işletmelerin ve sahip olduğu hizmetlerinin görünürlüğünü artırmak, en önemlisi de Insurtech farkındalığı yaratmak ve sigorta sektöründeki dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla temel bilgilerin derlenmesi ile devam eden titiz bir hazırlık sonucunda oluşturulmuştur.

Diğer start-up ekosistem çalışmalarından ayıran en önemli özellik olan “Insurtech Start-upları” ve “Related Insurtech Start-upları” ayrımıdır. Haritada beyaz kısımlarda yer alan start-uplar sadece sigorta sektörüne hitap etme niteliği taşırken, sarı kısımlarda yer alan start-uplar sigorta sektörüne hizmet etmesinin yanı sıra diğer sektörlere de hitap etmektedir. Dokuz farklı kategori altında listelenen start-upların birden fazla kategoriye hitap etmesi durumunda ağırlıklı olarak hitap ettiği kategoride sunulmaktadır.


03 – 05 Mart 2022 Türkiye Sigorta Fuarı dahilinde gerçekleştirilen Insurtech Konferansları ve Ödülleri 2022 etkinliğinde de bu çalışmamız detayları ile duyurularak tüm sigorta sektörüne canlı bir şekilde sunulmuştur. Sektöre duyurulduktan sonra ihtiyaca yönelik teknoloji arayışına hızlı çözümler vadeden bu çalışmadaki tüm girişimleri; yatırımcılara, kurumsal ortaklara, sponsorlara ve diğer ilgili taraflara sunumu sağlanmaktadır. Böylelikle sektörün birçok alanında dijital dönüşüme hız kazandıracağı öngörülmektedir.

Sigorta sektörüne değer katan birçok teknoloji şirketinin detaylı bilgilerine www.insurtech.org websitemizde bulunan Insurtech Start-up Listesinden erişebilirsiniz.