Yapay Zeka ve Telematik ile Hasar Taleplerinde Devrim Yaratmanın 3 Yolu Görseli

Yapay Zeka ve Telematik ile Hasar Taleplerinde Devrim Yaratmanın 3 Yolu

Otomotiv hasarları süreci hem sigortacılar hem de tüketiciler için oldukça uzun, yorucu ve maliyetli bir hal alıyor. Bir kazanın meydana geldiği anda, sürücüyü stresli bir süreç bekler. Bir araba kazasında olan duygusal gerginliği yönetmenin yanı sıra, sürücünün artık hasarı onarmak için birkaç farklı tarafla uğraşması ve iletişim kurması gerekiyor. 


Zaman ve para tüketen, evrak işleri sebebi ile sürücüyü bekleyen bu süreç bazen bir yüke dönüşebiliyor. Ancak yapay zeka ve telematik alanındaki gelişmeler hasar talebini doğrulayıp, daha hızlı ve güvenliği sürücüler için ön plana çıkararak hasar talep sisteminde devrim yaratabilir.


Talepleri Doğrulama


Otomotiv hasar talepleri, tarihsel olarak, sürücülerin bir çarpışmadan sonra hikayenin taraflarını tekrar anlattıkları manuel bir süreçti. Bu ayrıntılar daha sonra talepleri ve anlaşmazlıkları çözmek için sigorta şirketleri, eksperler ve hatta bazen mahkemelerle paylaşılır. Bu süreç, belirsizliğe ve insan hatasına yer açıyor. Ayrıca, bir araba kazasından kaynaklanan şoku da dikkate almalıyız - bir sürücü hasarların fotoğrafını çekme veya hasar sürecini başlatmak için sigorta şirketini arama ihtiyacını hemen hatırlamayabilir veya fark etmeyebilir.


Sigortacılar, doğru, tarafsız çarpışma hikayeleri sağlayan gelişmiş teknolojileri uygulayarak sürücülerin bu karmaşık ve stresli süreci hafifletmelerine yardımcı olabilir. Bu anlatılar, bir çarpışmanın ciddiyeti, aracın vurulduğu yer, sürücünün hızı (bir çarpışmadan önce, sırasında ve sonrasında), hava durumu ve daha fazlası gibi önemli bulguları detaylandırıyor. Bir talep ayarlayıcısının işini yapabilmesi için bu bilgilere ihtiyacı vardır. Bu bilgi eksik veya yanlış olduğunda, işlem daha uzun sürer ve sürücü için maliyetler artar.


Talep Sürecini Hızlandırma


Bu teknolojiler, sigorta şirketlerinin talepleri daha sorunsuz ve doğru bir şekilde çözebilmelerini sağlamanın yanı sıra (potansiyel sahtekarlığı önler), daha iyi müşteri deneyimlerinin önünü açarak taleplerin daha erken çözülmesine yardımcı olur. Örneğin, çözümünüz, kilitlenme bilgilerini ve raporlarını otomatik olarak bir web portalına veya doğrudan sigortacının talep yönetim sistemine aktararak sigorta şirketlerine bir talebi hızlı bir şekilde işlemek için gereken birçok ayrıntı sağlayabilir. 


Güvenliği Ön Plana Çıkarma


Yapay zeka ve telematik kullanımı sigortacılara ve tüketicilere önemli faydalar sağlamıştır. Birçok otomobil sigortası zaten riski değerlendirmek ve daha güvenli sürüş davranışını teşvik etmek için mobil telematik kullanıyor, ancak faydalar burada başlayıp bitmiyor. Aslında, teknolojinin en önemli ve hayat kurtarıcı yönlerinden biri, meydana gelen kazaları tespit etme yeteneğidir. Telematik, sürücülere en çok ihtiyaç duyduklarında hızlı bir şekilde yol yardımı göndermek için bir araç kazasında gerçek zamanlı bildirimler sağlar. GPS konumu, zaman ve sürücü tanımlama gibi kritik ayrıntılar sağlayarak, yeni çarpışma algılama çözümleri sigorta şirketlerinin acil durumlarda değerli zamandan tasarruf etmelerini sağlayarak daha fazla rahatlık sunar.


Bazı durumlarda, yeni teknolojiler de hayat kurtarabilir. Bunlardan biri, çarpışma ve hayatı tehdit eden kazaların ardından müşterilere anında yol yardımı ve sağlık görevlileri göndermek için Çarpışma Dedektörümüzü kullanan Güney Afrika merkezli bir sigorta şirketi Discovery Insure. Bir müşteri, Evelyn Sadler, bir taksinin aracına girmesinden hemen sonra dikkat çekti ve havaya uçmasına neden oldu. Dikkat dağılmış sürüş salgını arttıkça, her yıl 1.25 milyon insanın trafik kazalarında ölmesine neden olurken, sigortacılar sürücülerin güvenliği ön planda tutan ve birçok ölümü önleyebilecek teknolojiler ve çözümler sunabilir.